spacer
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileŚroda,  11 GrudniaImieniny obchodzą:  Daniela, Julia, Stefan, Waldemar  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Archiwum wiadomości
ŚWIĘTO NARODÓW W LAMPERTHEIM PDF Drukuj E-mail
24 czerwca 2008

Gmina Świdnica INFOPonad 600 gości z 6 miast partnerskich w tym z Gminy Świdnica gościło na uroczystościach miast partnerskich miasta Lampertheim.

Wszystko za sprawą corocznego spotkania wójtów, burmistrzów i prezydentów miast partnerskich miasta Lampertheim. Pierwszą umowę partnerską burmistrz Lampertheim podpisał z miastem Ermont (Francja) w 1966 r. Kolejne z Maldegem (Belgia) 1967 r., Wierden (Holandia ) 1967 r., Adria (Włochy) 1979 r., Dieulouard (Hiszpania) 1993 r., a w 2006 r. z Gminą Świdnica.

Burmistrzowie 5 miast partnerskich Lampertheim  przyjęli zasadę corocznego spotkania się w swoim kraju. W tym roku na zaproszenie burmistrza Erich’a Maiera takie spotkanie odbyło się w Lampertheim. Po raz pierwszy również w takich uroczystościach uczestniczyła delegacja z Gminy Świdnica, której przewodniczyli: wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek oraz przewodniczący wraz z  radnymi Rady Gminy Świdnica. Na specjalne zaproszenie burmistrza E.Maiera do Lampertheim przyjechał Zespół Pieśni i Tańca „Bystrzyca” oraz młodzież z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, która od 16 czerwca realizowała drugą część polsko-niemieckiego projektu „Odwaga cywilna w czasie II wojny światowej – śladami Alfreda Delpa – działacza Kręgu z Krzyżowej”.

13 czerwca br. od wczesnych godzin porannych burmistrzowie miast partnerskich debatowali na temat obustronnej współpracy, realizowanych wzajemnie projektów, w tym projektów na rzecz Trzeciego Świata oraz omówili przyszłoroczne spotkanie w Adrii. Konferencja była doskonała okazją do zaprezentowania walorów Gminy Świdnica, gdyż 5 miast partnerskich miasta Lampertheim po raz pierwszy miało okazję do poznania nie tylko Gminy Świdnica, ale również Polski.

Kolejny dzień pobytu polskiej delegacji miał wiele akcentów związanych z Gminą Świdnica. O godz. 10.00 burmistrz miasta Lampertheim Erich Maier wraz z wójt gminy Świdnica Teresą Mazurek uroczyście odsłonili herb Gminy Świdnica na ścianie magistratu. Na uroczystość odsłonięcia herbu przybyło ponad 200 osób, w tym mieszkańcy Lampertheim i okolic, mający polskie korzenie.

Kolejnym punktem sobotniego przedpołudnia był festyn muzyczny zorganizowany przez Szkołę Muzyczną w parku miejskim, który upłynął pod hasłem „Muzyka i sztuka”. Młodzież z wszystkich miast partnerskich odegrała IX Symfonię Beethovena – Hymn Unii Europejskiej. Gminę Świdnica reprezentowały uczennice z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie: Natalia Król, Sylwia Prygoń i Elżbieta Szeremeta. Dużą niespodzianką okazał się występ Zespołu Pieśni i Tańca „Bystrzyca”, który zachwycił wszystkich oglądających. W trakcie pokazów artystycznych, przybyli gości mogli zwiedzać stoiska każdego miasta partnerskiego. Gmina Świdnica na swoim stoisku prezentowała odwiedzającym rękodzieło artystyczne.

Kulminacyjnym punktem pobytu był Wieczór Europejski. Goście z wszystkich miast partnerskich tłumnie przybyli do hali noszącej imię Hansa-Pfeiffer’a – burmistrza , który szczególnie zasłużył się w porozumieniu europejskim, a także jako założyciel partnerstwa miast. Otwierając uroczysty wieczór burmistrz miasta Lampertheim skierował życzył aby to spotkanie realizowało zasadniczą myśl partnerstwa, tzn. wspierało wymianę miedzy mieszkańcami miast we wszystkich jego dziedzinach. "Mam nadzieję, że nam udało się to zrealizować w ciągu ostatnich 40 lat"- mówił Erich Maier.

W imieniu burmistrzów z wszystkich miast partnerskich przemówienie, otwierające „Wieczór Europejski”, wygłosiła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek. Zapewniła w nim o gotowości podjęcia współpracy na każdej płaszczyźnie, tym bardziej, że rok 2008 to Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego.
„Zachowanie własnych tradycji, tożsamości, a jednocześnie wzbogacanie własnej kulturowości poprzez poznawanie innych kultur, to sprawy najważniejsze w budowaniu europejskiej jedności. Bo jak powiedział Robert Schuman: „Nie jednoczymy państw, lecz łączymy ludzi”. Szanowni Państwo! Partnerstwo może być tylko wtedy udane i trwałe gdy uczestniczą w nim ludzie" – mówiła wójt gminy.

Potwierdzeniem słów wójt gminy Świdnica były występy baletnicy Alicji Bajorek oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Bystrzyca”, które zyskały gorący aplauz od ponad 600 gości zgromadzonych Hali Hansa-Pfeiffer’a. Liczne komentarze w niemieckiej prasie Lampertheim Zeitung oraz Südhessen Morgen, które pojawiły się w poniedziałkowy poranek, dowiodły, iż Gmina Świdnica podbiła serca nie tylko swojego miasta partnerskiego Lampertheim.

 
spacer
(C) 2019 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica