spacer
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileCzwartek,  4 CzerwcaImieniny obchodzą:  Franciszek, Karol  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Rada Gminy arrow Sesje Rady Gminy VIII kadencji arrow MIĘDZYNARODOWE OBCHODY 80. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
MIĘDZYNARODOWE OBCHODY 80. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ PDF Drukuj E-mail
03 września 2019

Gmina Świdnica INFO1 września z udziałem międzynarodowych delegacji władze miasta Lampertheim uczciły pamięć ofiar w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. W tym dniu w jednej z sal ratusza została otwarta wystawa „Odrzucając kłamstwo” z historii oporu i opozycji antytotalitarnej w XX wieku. Lekcje II wojny światowej wzywają nas do solidarności i uświadomienia sobie, że pokój nie jest nam dany raz na zawsze. Pokój to pojęcie ważne, ale nader kruche, o które musimy dbać i bez ustanku pielęgnować – mówiła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Na rocznicowe obchody do niemieckiego miasta Lampertheim przybyli goście z partnerskich gmin: Maldegem, Adrii, Dieulouard oraz gminy Świdnica. Główne uroczystości rozpoczęła ekumeniczna modlitwa w kościele św. Łukasza przy współudziale samorządowców. W nabożeństwie upamiętniającym ofiary II Wojny Światowej wołanie o POKÓJ na świecie wypowiadane było w kilku językach. Kolejnym punktem obchodów było otwarcie wystawy „Odrzucając kłamstwo” (auf Deutsch In der Wahrheit leben) w wersji objazdowej, która powstała dzięki Stowarzyszeniu Kreisau-Initiative. Po raz pierwszy została pokazana w Berlinie w 2004 r. w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych z okazji 60 rocznicy próby zamachu na Hitlera. Ta opowieść ma służyć pamięci, edukacji i kształtowaniu obywatelskich postaw nie tylko wśród Polaków i Niemców, ale nas wszystkich. Ma również uświadomić i przestrzec kolejne pokolenia przed zniszczeniami jakie niosą za sobą wojny i jakie są ich konsekwencje.

Tylko razem, na gruncie dobrego sąsiedztwa możemy rozwiązywać problemy te małe, ale i te duże. Jestem przekonana, że więzi i przyjaźnie, które zostały i zostaną zawiązane podczas wielu wzajemnych spotkań pomiędzy mieszkańcami naszych miast partnerskich, będą procentowały kolejnymi cennymi inicjatywami. Bowiem tylko kontakt osobisty między ludźmi różnych narodowości i regionów prowadzi do pokoju, lepszego zrozumienia, do przełamywania uprzedzeń i lepszego poznania siebie nawzajem. Budując przyszłość Europy i świata, nie zapominajmy o przeszłości – podkreślała wójt gminy Świdnica.

Od kilkunastu lat wystawa gości w kolejnych miastach Europy, a odwiedzający ją mieszkańcy mają żywą lekcję historii tamtych wydarzeń i cenną wskazówkę na przyszłość - życie oparte na prawdzie i pokoju. Tym razem zawitała do partnerskiego miasta Lampertheim, a głównym prelegentem wystawy była Annemarie Franke – członek Rady Nadzorczej Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. W tym dniu burmistrz Goffried Störmer wręczył Teresie Mazurek GOŁĘBIA POKOJU, a władze miasta Lampertheim uhonorowały medalami partnerstwa: Margid Selb, Ditera Meyer, Teresę Mazurek i Reginę Adamską.

Uroczystości w Lampertheim były również okazją do spotkania się z bratankiem Ojca Jezuity Alfreda Delpa – pastorem Fritzem Delp, na co dzień pracującym w mieście Worms oraz z mieszkańcami, którzy w ostatnich latach odwiedzili gminę Świdnica.

 

 
spacer
(C) 2020 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica