spacer
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileNiedziela,  5 LipcaImieniny obchodzą:  Antoni, Bartłomiej, Jakub, Karolina, Michał  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
W GMINIE ŚWIDNICA PODZIĘKOWALI ZA PLONY PDF Drukuj E-mail
26 sierpnia 2019

Gmina Świdnica INFOW niedzielę, 25 sierpnia w Pszennie rolnicy, sadownicy, ogrodnicy, pszczelarze i hodowcy dziękowali za tegoroczne plony. Gmina Świdnica ma szczególne powody do radosnego dziękczynienia. To największa gmina rolnicza w powiecie świdnickim, z 33 sołectwami.

 

Uroczystą mszę święta polową pod przewodnictwem ks. dziekana Edwarda Szajdy rozpoczął barwny korowód dożynkowy. To właśnie wtedy mieszkańcy gminy i zaproszeni goście mogli podziwiać misterne wykonane wieńce dożynkowe i bochny chleba.

Przepiękną historię dożynkowych tradycji i zwyczajów zaprezentowały tańcem i śpiewem: Ludowo-Estradowy Zespół „Mokrzeszów” i „Ale Babki”, które przygotowały tegoroczne Misterium Chleba. Starostowie dożynek Dariusz Szczepanik i Anna Huzar wręczyli wójt gminy Teresie Mazurek - bochen chleba upieczony z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów. Dożynkowe bochny chleba wójt gminy dzieliła wspólnie ze starostami dożynek i częstowała wszystkich przybyłych na dożynki gminne.

Tradycyjnie już podczas dożynkowych uroczystości wręczone zostały odznaczenia Zasłużony dla Rolnictwa, które w tym roku otrzymali: Zbigniew Wysocki, Edward Mozoł, Bogusław Lis, Zdzisław Łękawa, Andrzej Miłkowski, Stanisław Farański. Wójt gminy wręczyła także statuetkę Ekologa Gminy Świdnica, która powędrowała do Waldemara Woźniaka, mieszkańca Pszenna. Pan Woźniak stał się słynny dzięki akcjom porządkowania wielu miejscowości z dzikich wysypisk na ternie powiatu świdnickiego i gminy.

W części artystycznej przygotowanej przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji wystąpiły Mażoretki z Pszenna oraz zespoły: „A to Heca”, ZPiT „Bystrzyca” „Kądziołeczka””. Gwiazdą tegorocznych dożynek był występ zespołu BRAThANKI.

Komisja konkursowa dokonała wyboru najpiękniejszych straganów dożynkowych i wieńców.


„Najpiękniejszy stragan dożynkowy”

  • I miejsce sołectwo Bystrzyca Górna
  • II miejsce sołectwo Witoszów Dolny
  • III miejsce Komorów

„Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”

  • I miejsce sołectwo Bystrzyca Dolna
  • II miejsce sołectwo Pszenno
  • III miejsce sołectwo Sulisławice

W głosowaniu na wieniec publiczności najwięcej głosów zostało oddanych na wieniec sołectwa Grodziszcze.

Był też słodki akcent dożynek. Tort przygotowany przez Annę Chojecką-Flejter, który wspólnie z wójt gminy Teresą Mazurek dzielili starostowie dożynek i częstowali mieszkańców oraz zaproszonych gości.

Tradycyjnie na dożynkach gminnych odbyła się już 15 edycja Świdnickiego Łokcia. Zwycięzcami w tegorocznym konkursie zostali: Marcin Balant (kategoria Najdłuższy Łokieć), Radosław Światowy (kat. Najdłuższe kręcenie hula – hop), Anna Jaworska (Największa ilość skoków na skakance przez 60 sekund), Dominik Pekas (Najszybsze pokonanie trasy w worku na ziemniaki), Tomasz, Małgorzata i Kaja Kudłacik (kat. Najkrócej zameldowana rodzina w gminie Świdnica) oraz Helena i Eugeniusz Kukla (Najdłużej zameldowana rodzina w gminie Świdnica).

Dożynki to czas dziękczynienia ale i zabawy. Dlatego też organizatorzy zadbali o liczne atrakcje dla całych rodzin. Bogato przystrojone stragany były ozdobą święta plonów. To właśnie na nich gospodynie prezentowały to, co najsmaczniejsze, a serwowane produkty od lat mają już swoich stałych odbiorców.

Na potrzeby organizacji Dożynek Gminnych w Pszennie powstał Komitet Organizacyjny, który tworzyli: Starosta i Starościna dożynek, sołtys wraz z Radą Sołecką, Koło Gospodyń Wiejskich, Klub Seniora, Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Wsi Pszenno „AKTYWNE PSZENNO”, Zespół „A to Heca”, przedstawiciele: Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie, Przedszkola „Bajkowa Dolinka”, Cukrowni Świdnica, mieszkańcy Pszenna oraz sportowcy LKS Cukrownik Pszenno.

Pragnę podziękować mieszkańcom gminy za udział w tegorocznych dożynkach i delegacjom z 33 sołectw za przepiękne wieńce dożynkowe i bochny chleba. W sposób szczególny dziękuję współgospodarzom dożynek – mieszkańcom Pszenna, pracownikom Urzędu, Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, jednostek pomocniczych, ochotniczych straży pożarnych, za ogrom pracy włożony przy organizację tego najważniejszego wydarzenia – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.
 

 

 
spacer
(C) 2020 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica