spacer
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileNiedziela,  25 SierpniaImieniny obchodzą:  Grzegorz, Ludwik, Luiza, Michał  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
WZOROWY SENIOR- CZYLI JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ PDF Drukuj E-mail
11 październik 2018

Gmina Świdnica INFODzielnicowi Posterunku Policji w Słotwinie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom seniorów, zorganizowali spotkanie którego tematem było szeroko rozumiane bezpieczeństwo, a także przestępstwa których ofiarami padają najczęściej osoby starsze. Dzielnicowi omówili także aplikację „Moja Komenda” ,działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także uświadamiali seniorów o korzyściach płynących z faktu posiadania odblasków, nie tylko poza obszarem zabudowanym.

Dzielnicowy to policjant tzw. „pierwszego kontaktu”. To własnie dzielnicowy utrzymuje bezpośredni kontakt z mieszkańcami w swoim rejonie służbowym, doskonale znając sytuację życiową, rozpoznając potrzeby i oczekiwania w zakresie bezpieczeństwa. To właśnie dzielnicowi spotykają się z lokalną społecznością i rozmawiają z ludźmi o ich problemach.
 
Dzielnicowi Posterunku Policji w Słotwinie cyklicznie uczestniczą w spotkaniach z mieszkańcami Gminy Świdnica.
A i tym razem wychodząc naprzeciw oczekiwaniom seniorów zorganizowali spotkanie którego tematem było szeroko rozumiane bezpieczeństwo.
10 października br. w świetlicy wiejskiej w Bystrzycy Górnej dzielnicowi st. sierż. Marta Balewicz oraz asp. Adam Kłyszejko w ramach działań „Wzorowy Senior” spotkali się seniorami Gminy Świdnica. Głównym celem spotkania było uświadomienie osób starszych oraz przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń z jakimi mogą spotkać się każdego dnia.
 
St. sierż. Marta Balewicz oraz asp. Adam Kłyszejko przedstawili seniorom metody i techniki manipulacji stosowane przez przestępców, którzy dopuszczają się oszustw na szkodę osób starszych metodą „na wnuczka”, „na policjanta”., „na urzędnika”, „na szklankę wody” oraz „przedstawicieli instytucji”.
 
Żeby zobrazować słuchaczom temat, funkcjonariusze opowiedzieli o historiach, które wykorzystali oszuści na terenie powiatu, by wyłudzić pieniądze od osób starszych.
 
Opowiadając o sposobach działania sprawców, sposobie prowadzenia rozmowy przez dzwoniącego oszusta oraz argumentach, którymi się posługuje, dzielnicowi zwrócili szczególną uwagę na kwestię emocji, współczucia, empatii, które są ściśle związane z popełnianiem tego rodzaju przestępstw. Ufność osób starszych i chęć niesienia pomocy bardzo często biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Efektem tego jest przekazywanie dużych sum pieniędzy na rzecz „bliskich”, którzy rzekomo mieli uczestniczyć w wypadku komunikacyjnym lub w innej podobnej sytuacji.
 
Spotkanie to było również okazją do rozmów o bezpieczeństwie na drodze. Dzielnicowi uświadamiali seniorów o zagrożeniach, które mogą spotkać ich na drodze jako pieszych oraz uświadamiali ich o korzyściach płynących z faktu posiadania odblasków, nie tylko poza obszarem zabudowanym
 
Dzielnicowi omówili też założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz prezentowali seniorom aplikację mobilną „Moja Komenda”.
 
W czasie spotkania seniorzy otrzymali "Koperty Życia", które niejednokrotnie mogą być ratunkiem dla starszych, chorych czy samotnych osób mieszkających na terenie gminy. Informacje w niej zawarte bowiem mogą być kluczowe dla ratowników, którzy często muszą podejmować szybkie i trafne decyzje, od których zależy ludzkie życie lub zdrowie.
 
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników, którzy chętnie zadawali pytania. Seniorzy poruszyli najbardziej nurtujące ich sprawy związane z bezpieczeństwem.
Wszyscy zgodzili się, co do tego, że o problemach należy rozmawiać jak najczęściej i uczulać ludzi na zagrożenia, które czyhają na nich w codziennym życiu.

Źródło informacji i foto: http://www.swidnica.policja.gov.pl/pl/


 
spacer
(C) 2019 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica