spacer
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-mailePoniedziałek,  18 CzerwcaImieniny obchodzą:  Elżbieta, Gerwazy, Marek, Paula  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Agencja Nieruchomości Rolnych
Ludowe Zespoły Sportowe
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego
Wydział Funduszy Europ. i Polityki Region.
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Baza firm i instytucji INFO-NET
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Rada Gminy arrow Sesje Rady Gminy VII kadencji arrow FINAŁ REGIONALNEGO KONKURSU EDUKACYJNEGO  Z RODZINNEGO ARCHIWUM"
FINAŁ REGIONALNEGO KONKURSU EDUKACYJNEGO  Z RODZINNEGO ARCHIWUM" PDF Drukuj E-mail
21 kwietnia 2017

fot.: Uczestnicy konkursu podczas rozdania nagród20 kwietnia 2017r. odbyła się uroczysta gala finałowa II edycji Regionalnego Konkursu Edukacyjnego dla dzieci i młodzieży „Z rodzinnego archiwum”. Adresatami konkursu były dzieci i młodzież szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu kłodzkiego, miasta Wałbrzych, miasta Świdnica oraz gminy Świdnica. Honorowy patronat nad konkursem objęli Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych i Dolnośląski Kurator Oświaty.

W dniu 4 października 2016 roku, przeprowadzono w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy warsztaty szkoleniowo-instruktażowe dla nauczycieli wskazanych przez szkoły jako koordynatorów konkursie. Szkolenie zostało przeprowadzone w celu dokładnego wyjaśnienia idei i zasad przeprowadzenia konkursu oraz omówienia praktycznych porad: jak zachęcać do udziału w konkursie, na co zwracać uwagę i co będzie przedmiotem oceny w konkursie. Uczestniczyło w nim 45 nauczycieli z 40 szkół. Zajęcia prowadzone były w oparciu o dobre praktyki dokumentowania i ilustrowania historii rodzinnej przez genealogów Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego we Wrocławiu, a zagadnienie Otwartych Zasobów Edukacyjnych i prawa autorskiego przedstawiła Anna Dziatczyk pracownik Archiwum Państwowego.

Celem konkursu było zachęcenie uczniów do poznania historii własnej rodziny, rozbudzenie zainteresowań genealogią, podtrzymanie więzi międzypokoleniowej, pobudzanie aktywności młodego pokolenia na rzecz lokalnego środowiska, kształtowanie świadomości historycznej, zapoznanie z rolą Archiwum Państwowego w dotarciu do materiałów źródłowych, a także rozwój umiejętności plastycznych i pobudzenie wyobraźni artystycznej.

Do konkursu zgłoszono 129 prac z regionu. Do finału zakwalifikowano 51 prac, z czego jury wybrało 29 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi oraz multimedialnymi. Nagrody i wyróżnienia zostały przyznane w czterech kategoriach wiekowych: klasy I-III i klasy IV-VI szkół podstawowych, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne. Jury konkursowe dokonując oceny prac konkursowych brało pod uwagę wykorzystanie dokumentów i fotografii archiwalnych z zasobów rodzinnych uczestników konkursu oraz pomysłowość i samodzielność w wykonaniu pracy.

Gala wręczenia nagród odbyła się 20.04.2017 r. w siedzibie kamienieckiego Oddziału Archiwum i została połączona z warsztatami zorganizowanymi dla dzieci i młodzieży, przeprowadzonych przez pracowników Archiwum i które pozwoliły w ciekawy sposób zapoznać się z tą instytucją:

- zajęcia dla uczniów szkół podstawowych: czerpanie papieru, wykonywanie ozdobnego papieru na okładki, notesów, odciskanie pieczęci, składanie pudełek;

- zajęcia dla uczniów szkół gimnazjów i szkół ponadpodstawowych: lekcja archiwalna, oprowadzanie po magazynach archiwalnych, zajęcia z prowadzone przez przedstawicieli Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Ogromny sukces w tym konkursie odnieśli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie, którzy otrzymali aż trzy nagrody za wykonanie prac dokumentujących historię ich rodzin:

  • I miejsce w kategorii klas I-III zajęła Martyna Stamborska z kl. III za wykonanie albumu rodzinnego;
  • I miejsce w kategorii klas IV-VI zajęła Anna Węgłowska z kl. VI za pracę plastyczną;
  • III miejsce w kategorii klas IV-VI otrzymał Olgierd Hodel z kl. VI za pracę multimedialną.

Sukcesem było również miejsce w kategorii gimnazjalnej dla Karoliny Dynowskiej – uczennicy kl. III Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej za wykonanie profesjonalnej broszury obrazującej historię kilku pokoleń Jej rodziny.

Nagrody pocieszenia w postaci e-booków otrzymali wszyscy uczestnicy finału konkursu.

 

 

 
spacer
(C) 2018 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica