spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileNiedziela,  13 CzerwcaImieniny obchodzą:  Antoni, Lucjan, Tobiasz  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
ZA NAMI PIERWSZA Z OŚMIU ROZMÓW O POJEDNANIU W RAMACH OBCHODÓW 30.LECIA POLSKO-NIEMIECKIEGO TRAKTATU PDF Drukuj E-mail
09 czerwca 2021

Uczestnicy 1 spotkania Dzieci Pojednania spotkanie z Elisabeth Seidler i Wojciechem Mazowieckim„Dzieci pojednania” - spotkanie z Elisabeth Seidler i Wojciechem Mazowieckim (synem byłego premiera RP Tadeusza Mazowieckiego), było pierwszym z 8 zaplanowanych seminariów jakie Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz z partnerami organizuje w ramach obchodów 30. rocznicy polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W gronie uczestników pierwszego spotkania znaleźli się także burmistrz miasta Lampertheim Gottfried Störmer i zastępca wójta gminy Świdnica Bartłomiej Strózik. Wszystko za sprawą umowy partnerskiej, która od 2006 roku łączy gminę Świdnica i niemieckie miasto Lampertheim oraz wymiany edukacyjnej szkół.

 

Współpraca edukacyjna szkół Pszenno- Lampertheim rozpoczęła się w 2008 roku od realizacji wspólnego projektu „Odwaga cywilna w czasie II wojny światowej- śladami Alfreda Delpa- działacza Kręgu z Krzyżowej”. Na ten cel w ramach programu Europa für den Frieden (Pokój dla Europy- Europa dla Pokoju) ówczesne Gimnazjum w Pszennie otrzymało dotację w wysokości 16 tys. euro. Od tego momentu placówki oświatowe prowadzą regularną wymianę młodzieży zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej. Ponadto dzięki współpracy partnerskiej gminy Świdnica z Lampertheim, Maldegem, Adrią i Ermont, młodzież z terenu gminy gościła kilkukrotnie w Belgii, Włoszech i Niemczech realizując nie tylko edukacyjne ale i pro społeczne projekty. Korzystała także z wymiany dobrych praktyk w ramach działalności młodzieżowych rad.

 


 

Polsko-niemieckie spotkania młodzieży nie muszą być tylko jednorazową przygodą czasu szkolnego. Mogą mieć trwały wpływ i zmienić życie ich uczestników i uczestniczek. Organizatorzy projektu 8xpojednanie zaprosili 5 uczestników i uczestników z Niemiec i z Polski, którzy mają właśnie takie doświadczenie . W tym gronie znalazły się 3 osoby z gminy Świdnica.

Slajd z prezentacji power point nt. doświadczeń Claire Luzia Leifert w zakresie współpracy polsko-niemieckiej

Slajd z prezentacji power point nt. doświadczeń Anny Adamskiej w zakresie współpracy polsko-niemieckiej

Slajd z prezentacji power point nt. doświadczeń Aliny i Kamila Kowalskich w zakresie współpracy polsko-niemieckiej

Slajd z prezentacji power point nt. doświadczeń dr Anny Poznańskiej w zakresie współpracy polsko-niemieckiej

Ostatnim punktem spotkania była rozmowa z Elisabeth Seidler i Wojciechem Mazowieckim. Ich ojcowie: Manfred Seidler, rzecznik Komisji Polskiej Kręgu Bensberskiego, oraz Tadeusz Mazowiecki, pierwszy demokratyczny premier Polski, należeli do pokolenia, które, doświadczywszy dramatu drugiej wojny światowej, zapoczątkowało proces pojednania polsko-niemieckiego.

Goście opowiadali o swoich pierwszych spotkaniach z Niemcami i Polakami w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, które odbywały się mimo niesprzyjających warunków politycznych i wciąż bardzo żywych traumatycznych doświadczeń z czasów wojny. Oboje byli zgodni co do tego, że pojednanie dokonuje się przede wszystkim poprzez osobiste kontakty i przyjaźnie między konkretnymi ludźmi z obu krajów. Na zakończenie Elisabeth Seidler powiedziała, że w zmaganiach o pojednanie kluczową rolę odgrywa empatia i ciekawość wobec perspektywy drugiej strony, ponieważ w ten sposób można odkryć nie tylko różnice, ale i podobieństwa. Wojciech Mazowiecki podkreślił, że Niemcy i Polacy są zjednoczeni we wspólnej Europie i dlatego ponoszą wspólną odpowiedzialność w obliczu aktualnych globalnych wyzwań. Według niego pojednanie polega na normalności wzajemnych stosunków. „Nie zepsujmy tego” – powiedział na zakończenie Wojciech Mazowiecki.

Spotkanie zostało przygotowane we współpracy z miastem Lampertheim, gminą Świdnica oraz Fundacją im. Freyi von Moltke na rzecz Krzyżowej i Fundacją Konrada Adenauera oraz sfinansowane przez: Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundację Konrada Adenauera.

Pełny zapis spotkania dostępny na https://fb.watch/60PuF6NMu6/

Wycinek prasowy z wywiadem burmistrza Gottfried Störmer parnterskiej gminy Lampertheim

 

 
spacer
(C) 2021 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica