spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileNiedziela,  13 CzerwcaImieniny obchodzą:  Antoni, Lucjan, Tobiasz  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
"DZIECI POJEDNANIA"  SPOTKANIE Z E.SEIDLER I W. MAZOWIECKIM PDF Drukuj E-mail
07 czerwca 2021

8xpojednanie.Zaproszenie na webinarium pt. Dzieci pojednania - spotkanie z Elisabeth Seidler i Wojciechem Mazowieckim. Moderacja: dr Urszula Pękala.Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz z gminą Świdnica i miastem Lampertheim w środę, 9 czerwca 2021 r. o godz. 16.00 serdecznie zapraszają na webinarium pt. „Dzieci pojednania” - spotkanie z Elisabeth Seidler i Wojciechem Mazowieckim. Moderacja: dr Urszula Pękala.

 

 

Spotkanie na Zoom zatytułowane "Dzieci Pojednania" jest częścią szeroko zakrojonego programu jubileuszowego Fundacji "Krzyżowa" "8 x Pojednanie" z okazji 30-lecia polsko-niemieckiego traktatu sąsiedzkiego z 17 czerwca 1991 roku. Cały program nawiązuje do tekstu traktatu, który osiem razy mówi o pojednaniu między Niemcami i Polakami. Traktat łączy pojednanie z różnymi aspektami stosunków polsko-niemieckich. Aspekty te zostaną poruszone w programie jubileuszu w różnych formatach wydarzeń (m.in. debaty online, prezentacje książek, film, koncert), rozłożonych na kilka miesięcy.

Wydarzenie "Dzieci pojednania" ma na celu stworzenie potomkom ważnych uczestników procesu pojednania polsko-niemieckiego przestrzeni do rozmowy o ich doświadczeniach. W ten sposób chcielibyśmy przedstawić szerokiej publiczności - a zwłaszcza młodym ludziom - proces pojednania i prehistorię traktatu z perspektywy, której do tej pory poświęcano zbyt mało uwagi. Mianowicie chcielibyśmy porozmawiać o tym, co zaangażowanie na rzecz pojednania oznaczało dla konkretnych ludzi, ich rodzin i ich codziennego życia.

Zapraszamy na spotkanie z Elisabeth Seidler i Wojciechem Mazowieckim. Ich ojcowie: Manfred Seidler, rzecznik Komisji Polskiej Kręgu Bensberskiego, oraz Tadeusz Mazowiecki, pierwszy demokratyczny premier Polski, należeli do pokolenia, które, doświadczywszy dramatu drugiej wojny światowej, zapoczątkowało proces pojednania polsko-niemieckiego. Nasi Goście byli tego bezpośrednimi świadkami. Wraz z nimi chcemy spojrzeć na pojednanie i na historię traktatu przez pryzmat ich konkretnych doświadczeń oraz zastanowić się, jaką drogę musieliśmy przejść, aby przyjazne i owocne kontakty między naszymi narodami stały się możliwe.

Nie zabraknie również perspektywy współczesnej na polsko-niemiecką wymianę młodzieży – podczas spotkania uczennice i uczniowie z Pszenna i Lampertheim zaprezentują dotychczasową współpracę swoich szkół.

Miejsce: Online – Zoom webinarium https://zoom.us/j/95500277453... (z tłumaczeniem symultanicznym na język niemiecki i polski) oraz live na FB https://www.facebook.com/FundacjaKrzyzowa (bez tłumaczenia) wydarzenie z udziałem młodzieży z gmin partnerskich Świdnica i Lampertheim, przygotowane we współpracy z Fundacją im. Freyi von Moltke na rzecz Krzyżowej oraz Fundacją Konrada Adenauera.

 
spacer
(C) 2021 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica