spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileSobota,  15 MajaImieniny obchodzą:  Izydor, Jan, Zofia  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
KRZYŻOWA WE WSPOMNIENIACH KAROLA JOŃCY. DZIŚ MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OCHRONY ZABYTKÓW PDF Drukuj E-mail
18 kwietnia 2021

Pałac w KrzyżowejDziś 18 kwietnia, Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Z tej okazji, za sprawą Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego przypominamy wspomnienia pana Karola Jońcy, jednego z pierwszych badaczy dziedzictwa Krzyżowej i inicjatorów rewitalizacji tego miejsca, który odbył swoją pierwszą podróż do Krzyżowej.

 

Przed nami Krzyżowa, w oddali widać odnowioną kaplicę, w lewo zabudowania gospodarskie i sczerniały pałac dwupiętrowy. Zatrzymujemy się na podwórzu przed pałacem. Żałosny widok, niemal ruina, pałac choć dach jest w dobrym stanie, kryty łupkiem, większość szyb w pałacu rozbita i wydaje się, że jest opustoszały, a jednak mieszkają w nim dwie rodziny – na 1. piętrze po prawej i na 2. piętrze również w prawym skrzydle. (…) Wydaje się, że zapadł nieodwołalny wyrok – postępująca ruina, a potem już tylko rozbiórka pałacu. Taki będzie jego los za kilka lat. Przed pałacem zatrzymujemy się w pobliżu schodów wejściowych przy cokole jakiegoś pomnika. Widać ślady po zerwanej tabliczce. Drzwi pałacowe pozbijane z desek. Obszerny hall z dobrze utrzymaną dębową podłogą, sufit cały. Po lewej przez szpary drzwi widoczna obszerna – ładna sala. Dostrzec można w niej jakieś narzędzia gospodarskie. Mebli po feldmarszałku nie ma.

Dzięki zaangażowaniu rządów Polski i Niemiec, Fundacji "Krzyżowa" ale i staraniom władz gminy Świdnica obiekt ten od wielu lat jest miejscem spotkań, realizacji wielu międzynarodowych projektów, dedykowanych przede wszystkim młodzieży, ale i starszym pokoleniom. Nie podzielił losu innych pałaców na Dolnym Śląsku, które popadły w ruinę i czekają na odbudowę. Pałąc w Krzyżowej jak i cały kompleks prezentuje się okazale i jest wizytówką gminy Świdnica.

W tym szczególnym dniu jak dzisiaj, Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków warto pamiętać o pielęgnowaniu obiektów, które mają szczególne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego.

Foto: Archiwum Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego

Pałac w KrzyżowejPałac w KrzyżowejPrzed nami Krzyżowa, w oddali widać odnowioną kaplicę, w lewo zabudowania gospodarskie i sczerniały pałac dwupiętrowy. Zatrzymujemy się na podwórzu przed pałacem. Żałosny widok, niemal ruina, pałac choć dach jest w dobrym stanie, kryty łupkiem, większość szyb w pałacu rozbita i wydaje się, że jest opustoszały, a jednak mieszkają w nim dwie rodziny na 1. piętrze po prawej i na 2. piętrze również w prawym skrzydle. (&) Wydaje się, że zapadł nieodwołalny wyrok postępująca ruina, a potem już tylko rozbiórka pałacu. Taki będzie jego los za kilka lat. Przed pałacem zatrzymujemy się w pobliżu schodów wejściowych przy cokole jakiegoś pomnika. Widać ślady po zerwanej tabliczce. Drzwi pałacowe pozbijane z desek. Obszerny hall z dobrze utrzymaną dębową podłogą, sufit cały. Po lewej przez szpary drzwi widoczna obszerna ładna sala. Dostrzec można w niej jakieś narzędzia gospodarskie. Mebli po feldmarszałku nie ma.  Dzięki zaangażowaniu rządów Polski i Niemiec, ale i staraniom władz gminy Świdnica obiekt ten od wielu lat jest miejscem spotkań, realizacji wielu międzynarodowych projektów, dedykowanych przede wszystkim młodzieży, ale i starszym pokoleniom. Nie podzielił losu innych pałaców na Dolnym Śląsku, które popadły w ruinę i czekają na renowację. Prezentuje się okazale i jest wizytówką gminy Świdnica.  W tym szczególnym dniu jak dzisiaj, Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków warto pamiętać o pielęgnowaniu obiektów, które mają szczególne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego.  Foto: Archiwum Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego

Przed nami Krzyżowa, w oddali widać odnowioną kaplicę, w lewo zabudowania gospodarskie i sczerniały pałac dwupiętrowy. Zatrzymujemy się na podwórzu przed pałacem. Żałosny widok, niemal ruina, pałac choć dach jest w dobrym stanie, kryty łupkiem, większość szyb w pałacu rozbita i wydaje się, że jest opustoszały, a jednak mieszkają w nim dwie rodziny na 1. piętrze po prawej i na 2. piętrze również w prawym skrzydle. (&) Wydaje się, że zapadł nieodwołalny wyrok postępująca ruina, a potem już tylko rozbiórka pałacu. Taki będzie jego los za kilka lat. Przed pałacem zatrzymujemy się w pobliżu schodów wejściowych przy cokole jakiegoś pomnika. Widać ślady po zerwanej tabliczce. Drzwi pałacowe pozbijane z desek. Obszerny hall z dobrze utrzymaną dębową podłogą, sufit cały. Po lewej przez szpary drzwi widoczna obszerna ładna sala. Dostrzec można w niej jakieś narzędzia gospodarskie. Mebli po feldmarszałku nie ma.  Dzięki zaangażowaniu rządów Polski i Niemiec, ale i staraniom władz gminy Świdnica obiekt ten od wielu lat jest miejscem spotkań, realizacji wielu międzynarodowych projektów, dedykowanych przede wszystkim młodzieży, ale i starszym pokoleniom. Nie podzielił losu innych pałaców na Dolnym Śląsku, które popadły w ruinę i czekają na renowację. Prezentuje się okazale i jest wizytówką gminy Świdnica.  W tym szczególnym dniu jak dzisiaj, Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków warto pamiętać o pielęgnowaniu obiektów, które mają szczególne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego.  Foto: Archiwum Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia EuropejskiegoPałac w Krzyżowej

 
spacer
(C) 2021 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica