spacer
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileCzwartek,  4 CzerwcaImieniny obchodzą:  Franciszek, Karol  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
WITAMINA M... SEKRETEM NA DŁUGOWIECZNOŚĆ PANI HELENY PDF Drukuj E-mail
10 listopada 2019

Gmina Świdnica INFO100 lat życia to niecodzienna i bardzo doniosła uroczystość. Swój wyjątkowy jubileusz w otoczeniu rodziny, wójt gminy Świdnica, sąsiadów i zaproszonych gości świętowała dzisiaj pani Helena Koprowska z Lutomi Górnej.

Z tej niecodziennej okazji wójt Teresa Mazurek wręczyła wzruszonej Jubilatce list gratulacyjny wraz z koszem kwiatów i słodkimi upominkami. Życzenia dla pani Heleny przesłała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i wojewoda dolnośląski oraz KRUS.

Pani Helena jest obecnie drugą, najdłużej żyjącą mieszkanką gminy Świdnica, a piątą w dotychczasowej historii. Wyrażam podziw i uznanie dla pięknej jesieni Pani życia, głęboko wierząc, że wielu ludzi korzysta z Pani wiedzy i doświadczenia, a Pani wiek jest naszym wspólnym, drogocennym dziedzictwem – mówiła Teresa Mazurek.

Pani Helena urodziła się 28 października 1919 r. we wsi Marianówka na Wołyniu. Miała sześcioro rodzeństwa, 4 siostry i 2 braci. W wieku 19 lat wyszła za mąż za Józefa Koprowskiego. W Marianówce na świąt przyszła jej córka i dwóch synów. Jak wspomina wspólnie z mężem tworzyli szczęśliwą rodzinę, do momentu kiedy nie musieli uciekać z Wołynia do Zdołbunowa przez Ukraińcami. Niestety jej mama zginęła. W mieście dokąd przybyli niedługo cieszyli się spokojem. Wybuchła wojna, jej mąż został powołany do służby. Pani Helena została z trojką małych dzieci. Zaczęły się przesiedlenia. Jak podkreślała pani Helena, w towarowym wagonie wywieziono nas do Polski Centralnej w okolice Hrubieszowa. Po powrocie męża z wojny, obawiając się o bezpieczeństwo rodziny (bandy UPA) wyjechaliśmy na ziemie odzyskane, do Lutomi, gdzie na świat przyszedł ich trzeci syn Jerzy, z którym mieszka do dzisiaj. Pani Helena doczekała się 10 wnuków, 16 prawnuków i 3 praprawnuków. Najmłodsza z nich Zosia ma dopiero 1,5 roku.

Geny długowieczności z pewnością odziedziczyła po swoim ojcu, który dożył 95 lat. A co jest sekretem pani Heleny Koprowskiej na długowieczność? Z pewnością witamina M..czyli młodość, a dokładnie przebywanie w otoczeniu młodych ludzi. Pani Helenie udało się stworzyć wielopokoleniowy dom. Obecnie mieszka z synem, synową, ich córką z mężem oraz dziećmi. Młodzi ludzi zawsze byli wokół mnie – mówi z uśmiechem pani Helena. Z kolei członkowie rodziny mówią, że najpyszniejsze bułeczki drożdżowe z serem, kruszonką i cynamonem piecze ich mama, babcia i prababcia czyli Helena Koprowska.

Jubilatce jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia wiele sił, dalszych długich lat w zdrowiu, wszelkiej pomyślności oraz jak najwięcej powodów do radości.


 
spacer
(C) 2020 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica