spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileWtorek,  23 KwietniaImieniny obchodzą:  Gerard, Helena, Jerzy, Wojciech  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Archiwum wiadomości
SMAK CHLEBA NA DOŻYNKACH GMINNYCH W PSZENNIE PDF Drukuj E-mail
09 września 2008

Gmina Świdnica INFOMsza Św. dziękczynna za tegoroczne plony, rekordowa ilość wieńców dożynkowych, barwne stragany z kulinarnymi specjałami i wiele emocji w pierwszym turnieju sołectw – to wszystko mogli zobaczyć goście, którzy przybyli na Gminne Święto Plonów Gminy Świdnica do Pszenna 7 września 2008 r.

Tegoroczne uroczystości dożynkowe odbyły się w Pszennie, które już w 1241r. Pszenno prawdopodobnie było posiadłością rodową matki Mikołaja Kopernika. To wieś sołecka leżąca 2 km na wschód od Świdnicy położona nad rzeką Piławą. Pszenno zamieszkuje 1630 mieszkańców. Na terenie wsi znajduje się jeden z większych zakładów –Cukrownia „Świdnica”(jedna z najstarszych na Dolnym Śląsku). Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, Gimnazjum im. Szarych Szeregów oraz przedszkole, to ważne ośrodki zarówno pod względem edukacyjnym jak i kulturowym skupiającym dzieci i młodzież z centrum edukacyjnego Pszenno w skład, którego wchodzi 15 okolicznych miejscowości. Ponadto w Pszennie funkcjonuje biblioteka, ośrodek zdrowia, poczta, 8 sklepów, 2 kioski, 16 zakładów usługowych, kawiarnia.

Uroczystości rozpoczęła dziękczynna Msza Św. w kościele parafialnym pw. Św. Mikołaja w Pszennie, której przewodniczył Ks. Kanonik Kazimierz Gniot. W Eucharystii wzięli udział również licznie przybyli księża z terenu Gminy Świdnica oraz dziekan dekanatu Świdnica Wschód Ks.Prałat Jan Bagiński – proboszcz świdnickiej katedry pw. Św. Stanisława i Wacława.
Starostami tegorocznych dożynek byli Pani Elżbieta Wołos i Pan Ryszard Szczepanik.

Pani Elzbieta Wołos od 1985 roku mieszkanka Pszenna. Ukończyła technikum hodowlane i od 1993 roku pracuje na stanowisku zootechnika w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Zwycięstwo” w Pszennie. W opinii prezesa spółdzielni Andrzeja Węgrzyna swoje obowiązki wykonuje rzetelnie i sumiennie, cieszy się dużym szacunkiem współpracowników oraz mieszkańców Pszenna. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna zajmuje się produkcją roślinną i zwierzęcą. Na ponad 350 ha gruntów uprawia się buraki cukrowe, rzepak, jęczmień i kukurydzę i pszenicę. Hodowla zwierzęca to bydło, krowy mleczne, opasy- ponad 200 sztuk. Pani Elżbieta czynnie współpracuje z placówkami oświatowymi na terenie Pszenna podczas organizacji okolicznościowych imprez oraz uroczystości szkolnych i środowiskowych.
Pan Ryszard Szczepanik od 1952 roku mieszkaniec Pszenna. Wraz z synem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 55 ha. Specjalizuje się w produkcji roślinnej. Uprawia pszenicę, buraki cukrowe, jęczmień, rzepak. Pan Ryszard Szczepanik od roku 2002 jest sołtysem wsi Pszenno. Czynnie udziela się w pracy społecznej poprzez działalność w radzie sołeckiej, pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów mieszkańców, wsparcie działalności placówek oświatowych i kulturalnych wsi Pszenno. Celem Pana Ryszarda jest poszerzenie gospodarstwa o dodatkową powierzchnię uprawną a tym samym zwiększenie produkcji roślin.

To właśnie im w uznaniu za zasługi przystało nieść pachnący bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna i złożenie go w procesji ofiarnej podczas Mszy Świętej.
Po zakończeniu Mszy Św. dziękczynnej za tegoroczne zbiory barwny korowód dożynkowy udał się na plac centrum oświatowym w Pszennie, gdzie odbyła się część oficjalna dożynek – w tym część najważniejsza – przekazanie gospodarzowi gminy chleba z nowej mąki. Przyjmując od starostów dożynek bochen chleba wójt gminy Świdnica mówiła: Jestem szczęśliwa, że mieszkańcy naszej gminy częstują nas swoim chlebem i dzielą się z nami sercem. Święto Plonów to najlepsza okoliczność aby mówić o wartości chleba o nakazie dzielenia się chlebem z bliźnimi. Wasza ciężka praca nie kończy się z dniem dożynek- trwa przez cały rok. Dożynki – ten cykl w pełni ukazują – jest czas zasiewu, czas zbiorów i czas zabawy. Zdaję sobie sprawę ile trzeba włożyć wysiłku, czasu i trudu i co ważne w dzisiejszych czasach- funduszy, by na stołach pojawiły się owoce rolniczego trudu. Tegoroczne plony na terenie naszej gminy na pewno cieszą rolników. Wielu ludziom trudno jest docenić pracę rolnika ale to praca rolnika jest wciąż podstawą ludzkiej egzystencji. Stare polskie przysłowie mówi: „Od myszy po cesarza, wszyscy żyją z gospodarza”. Choć częściowo zmienili się „beneficjenci” hasło również dzisiaj jest aktualne. Wszyscy żyjemy z gospodarzy. Dlatego też w imieniu mieszkańców naszej gminy i własnym serdecznie dziękuję wszystkim rolnikom za ich pracę i poniesiony trud. Życzę zdrowia i pomyślności Wam i Waszym rodzinom.

Polskie tradycje dożynkowe mogli poznawać i podziwiać goście z zagranicy, m.in. z Francji i Belgii. Rok 2008 to Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego- mówiła wójt gminy. Zachowanie własnych tradycji, tożsamości, a jednocześnie wzbogacanie własnej kulturowości poprzez poznawanie innych kultur, to sprawy najważniejsze w budowaniu europejskiej jedności. W naszej gminie jesteśmy tego świadomi i do tego przygotowani. Współpracujemy bardzo mocno z naszym miastem partnerskim Lampertheim na niwie kulturalno-oświatowej. Nawiązujemy również współpracę z Nowogradem Wołyńskim na Ukrainie. Mamy na naszej ziemi dolnośląskiej swoja kulturę, tradycję, którą chcemy rozwijać i pielęgnować ale przede wszystkim pokazywać w kraju i poza jego granicami. Na dzisiejszych uroczystościach dożynkowych gościmy delegacje z Belgi, miasta Maldegem. Chcemy by poznali naszą tradycję dożynkową, to co jest takie nasze- polskie. Również gościmy dzisiaj zespół folklorystyczny z Francji z regionu Bretania. Oni też przyczynią się do uświetnienia naszych dożynek i poznają naszą polską tradycję.

Wieńce dożynkowe, które stanęły ze swoimi twórcami do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy były nie tylko piękne i pomysłowe, ale można by rzecz – że to prawdziwe dzieła sztuki. W tym roku do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba sołectw ze swoimi wieńcami, bo aż 21. W konkursie na najpiękniejszy wieniec I miejsce zdobyło Sołectwo Wilków (wieniec nr 16), II miejsce przypadło Sołectwu Lutomia Górna (wieniec nr 11), III miejsce przyznano Sołectwu Pszenno (wieniec nr 2). Jury przyznało również wyróżnienia dla 18 miejscowości, tj. Bojanic, Boleścina, Bystrzycy Górnej, Gogołowa, Grodziszcza, Krzyżowej, Komorowa, Miłochowa, Mokrzeszowa, Pankowa, Pogorzały, Słotwiny, Stachowic, Witoszowa Dolnego, Wieruszowa Otoczki, Zawiszowi i Lutomi Dolnej.

Gdy patrzę na te przepiękne wieńce – dzieła sztuki, co roku większą ich ilość (w tym roku mamy wieńce z 21- sołectw) wspaniałe stoiska prezentujące dorobek poszczególnych sołectw, przepiękne bochny chleba – najważniejszy symbol dożynek – symbol dostatku, obfitości i sytości Gdy patrzę na rozmiar, oprawę dzisiejszego święta z radością stwierdzam, że polska tradycja nie przemija. I oby tak było zawsze.- podkreślała w swoim przemówieniu wójt gminy Świdnica.

Na szczególną uwagę zdaniem jury zasługiwała staranność wykonania wieńców, bogata kolorystyka oraz pomysłowość kompozycji. Wszystkim, którzy przyczynili się do wykonania wieńców z poszczególnych miejscowości należą się słowa najwyższego uznania i podziękowania.


Natomiast w konkursie na stragan dożynkowy

  • I miejsce zdobyła Lutomia Dolna,
  • II miejsce Bojanice,
  • III miejsce Lutomia Górna.


Sołectwa z Boleścina, Bystrzycy Górnej, Grodziszcza, Komorowa, Otoczki, Pankowa, Pogorzały Pszenna, Stachowic, Wilkowa otrzymały wyróżnienia.

Dożynki, to okazja aby w szczególny sposób podziękować za wieloletnią pracę na rzecz rolnictwa tym, którzy lata swojego życia na stałe związali z rolą, a sumienną, ciężką pracą ubogacali nasz region poprzez wypracowane dobra oraz własną osobowość. Często trud rolnika łączony jest z trudem prowadzenia domu i wychowania dzieci. To właśnie matki rolników w szczególny sposób zasługują na ogromne uznanie za lata poświęceń w pracy na roli oraz nieustannego tworzenia ciepła „domowego ogniska”, w którym wyrastały kolejne pokolenia. To często osoby znajdujące czas na pracę w kołach gospodyń wiejskich, pełniące funkcje społeczne i działające na rzecz lokalnej społeczności. Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek wystąpiła do Ministra Rolnictwa o nadanie dla rolniczek i matek rolników naszej gminy odznaki honorowej przyznawanej raz w życiu „ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA”, którą otrzymały Panie: Natalia Bruzda, Irena Dudziak, Ahafia Cygan, Ewa Piątek, Cecylia Pączek , Irena Tyc i Anastazja Jędrzejczak.


Pani Bruzda Natalia prowadziła gospodarstwo rolne wraz z mężem o powierzchni 13,46 ha UR w Pankowie specjalizujące się w produkcji zwierzęcej i roślinnej. Gospodarstwo było prowadzone na bardzo wysokim poziomie. Pani Natalia pełniła funkcję przewodniczącej koła gospodyń wiejskich. Cieszy się bardzo dużym zaufaniem wśród mieszkańców wsi. Obecnie na zasłużonej emeryturze.
Pani Irena Dudziak pełniła funkcję sołtysa wsi Wilków przez 4 kadencje. Udziela się społecznie dla wsi. Cieszy się dużym zaufaniem wśród mieszkańców. Prowadziła gospodarstwo rolne o powierzchni 13,16 ha UR. Specjalizowała się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Uzyskiwała bardzo dobre wyniki w prowadzonym gospodarstwie rolnym.
Pani Cygan Ahafia prowadziła gospodarstwo rolne o powierzchni 7 ha UR w Bojanicach specjalizuje się w produkcji zwierzęcej. Pełniła funkcję przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich przez 25 lat. Działała w Gminnych Spółkach Wodnych. Udzielała się społecznie na rzecz wsi. Obecnie na zasłużonej emeryturze.
Pani Tyc Irena przez pięć kadencji pełniła obowiązki sołtysa wsi Stachowice. Była przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich. Z mężem Władysławem prowadziła gospodarstwo rolne o powierzchni 30 ha UR specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej i bydła. Cieszy się dużym zaufaniem wśród mieszkańców swojej wsi.Obecnie na zasłużonej emereturze.
Pani Piątek Ewa prowadziła gospodarstwo rolne o powierzczni 12,46 ha UR w Lutomi Górnej specjalizuje się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. W gospodarstwie uzyskiwała bardzo dobre wyniki produkcyjne. Działała przez 15 lat w Kole Gospodyń Wiejskich, była przez jedną kadencję przewodniczącą. Udziela się społecznie, cieszy się dużym zaufaniem.
Pani Pączek Cecylia przez siedem kadencji pełniła funkcję sołtysa wsi Boleścin. Założyła i była prowadzącą zespołu folklorystycznego „Boleścin”. Autorka tekstów piosenek dla miejscowego zespołu. Prowadziła wraz z mężem gospodarstwo rolne o powierzchni 7 ha UR specjalizujące się w hodowli trzody chlewnej. Cieszy się bardzo duzym zaufaniem mieszkańców wsi Boleścin. Działała społecznie, wiele czasu poświęciła dla poprawy estetyki i infrastruktury swojej wsi.
Pani Jędrzejczak Anastazja prowadziła wraz z mężem gospodarstwo rolne o powierzchni 12 ha UR, specjalizuje się w produkcji roslinnej i zwierzęcej. Gospodarstwo rolne było prowadzone na wysokim poziomie. Cieszy się bardzo dużym zaufaniem wśród mieszkańców wsi. Obecnie na zasłużonej emereturze.
Pani Piątek Ewa prowadziła gospodarstwo rolne o powierzchni 12,46 ha UR w Lutomi Górnej specjalizuje się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. W gospodarstwie uzyskiwała bardzo dobre wyniki produkcyjne. Działała przez 15 lat w Kole Gospodyń Wiejskich, była przez jedną kadencję przewodniczącą. Udziela się społecznie, cieszy się dużym zaufaniem.



Z wnioskiem o odznaczenie wójt gminy wystąpiła również dla rolników, pracowników spółdzielni produkcyjnych oraz kombinatów rolnych, którzy w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju rolnictwa na terenie gminy Świdnica. W tym zacnym gronie znaleźli się: Pani Joanna Krupa–Gaweł, Panowie: Jerzey Sobol, Jan Michta, Przemysław Huzar, Marian Sroka, Piotr Żydek, Andrzej Węgrzyn.


Pani Joanna Krupa –Gaweł - młoda rolniczka z wykształceniem wyższym rolniczym. Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 103,64 ha UR specjalizuje się w produkcji roslinnej / upraw pszenicy, rzepaku i buraków cukrowych/.Uzyskuje bardzo wysokie plony. Udziela sie społecznie, jest osobą lubianą i szanowaną we wsi.
Pan Sobol Jerzy - kieruje pracami wykonywanymi przez Spółdzielnię Usług Rolniczych w Witoszowie Dolnym. Operatywny, wywiązujący się wzorowo ze swoich obowiązków. Rolnicy darzą go bardzo dużym zaufaniem. Udziela się dla rozwoju wsi.
Pan Michta Jan - przez 40 lat pracuje w jednym zakładzie pracy. Jest osobą doświadczoną, fachową wzorowo kierującą zakładem rolnym. Dzięki temu Zakład Rolny uzyskuje wysokie wyniki w produkcji roślinnej /uprawa pszenicy ozimej, rzepaku, buraków cukrowych, kukurydzy/ i zwierzęcej /hodowla bydła mlecznego/.
Pan Huzar Przemysław - prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 58 ha UR w Pszennie, specjalizuje się w produkcji roslinnej / uprawa pszenicy, rzepaku, buraków cukrowych, kukurydzy/.Gospodarstwo prowadzi wzorowo z zastosowaniem najnowszej agrotechniki. Uzyskuje bardzo wysokie plony. Udziela się społecznie, jest wzorem do naśladowania dla młodych rolników.
Pan Sroka Marian - jest pracownikiem produkcji zwierzęcej – hodowla bydła mlecznego i mięsnego. Udziela się społecznie. Dzięki dużej, fachowej wiedzy i zaangażowaniu w pracy zawodowej osiąga bardzo dobre wyniki w produkcji zwierzęcej.
Pan Żydek Piotr- Uczciwy ,sumienny, potrafiący dobrze organizować pracę. Sumiennie wywiązujacy się z nałożonych obowiązków. Koleżeński, cieszący się dużym zaufaniem wśród pracowników załogi zakładu pracy.
Pan Andrzej Węgrzyn zarządza Rolniczą Spółdzielnią Produkcyjną w Pszennie specjalizującą się w uprawie zbóż, rzepak, buraków cukrowych oraz hodowli bydła mlecznego i mięsnego. Produkcja rolna prowadzona jest na wysokim poziomie. Cieszy się dużym zaufaniem wśród swoich współpracowników oraz rolników z gminy Świdnica.

Uroczystego odznaczenia dokonali: Pan Zygmunt Worsa Starosta Świdnicki oraz Wójt Gminy Świdnica Pani Teresa Mazurek.

Również na wniosek Zarządu Powiatowego PSL w Świdnicy 11 mieszkańców gminy Świdnica zostało odznaczonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznaczenia wręczył Prezes Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Świdnicy Pan Tadeusz Słobodzian następującym odznaczym: Paniom: Stanisławie Jędrzejczak i Marii Styczeń oraz Panom: Janowi Pawlica, Janowi Korkuś, Rafałowi Dudziak, Jerzemu Chowańskiemu, Mieczysławowi Knapik, Mariuszowi Wolak, Sławomirowi Kaniowskiemu, Józefowi Kachnic, Józefowi Corze.

Po zakończeniu części oficjalnej po raz pierwszy w historii gminnych obchodów dożynkowych rozpoczął się turniej sołectw. Swój udział zgłosiło 10 drużyn, reprezentujących następujące sołectwa: Lutomia Dolna, Gogołów, Panków, Pszenno, Burkatów, Opoczka, Lutomia Górna, Stachowice, Bystrzyca Górna oraz Bojanice. Wśród wielu konkurencji z jakimi musiały zmierzyć się drużyny wiele emocji dostarczyły gospodynie ubijające pianę. Tu niezawodne okazały się reprezentantki wsi Lutomia Górna. Natomiast kulminacyjnym punktem turnieju okazało się przeciąganie liny, w której to konkurencji niepokonanymi okazała się drużyna z Burkatowa. W klasyfikacji generalnej I miejsce zdobyła reprezentacja wsi Bojanice, II miejsce przyznano drużynie z Lutomi Górnej, a III miejsce zdobyła drużyna z Lutomi Dolnej.

Nagrody i dyplomy z gratulacjami za udział w konkursach na najpiękniejszy wieniec i stragan dozynkowy przedstawiciele sołectw odbierali z rąk Pana Stanisława Jurcewicza Senatora RP oraz Wójta Gminy Świdnica Pani Teresy Mazurek.

Na dożynkach w Pszennie każdy mógł znaleźć coś dla siebie- i najmłodsi i ci trochę starsi. Smakowite potrawy, kolorowe stragany, wspaniałą rodzinną atmosferę. Były występy dla wielbicieli ludowych tradycji: Zespołu Pieśni i Tańca „Mokrzeszów”, celtyckiej grupy Dańserien Riusz z Francji (rejon Bretanii) i coś dla fanów nowocześniejszych brzmień. Wieczorem, latynoską salsą rozgrzewał licznie zgromadzonych gości JOSÉ TORRES z zespołem Salsa Tropical.

I coś jeszcze było na dożynkach w Gminie Świdnica piękne i ważne – zapach chleba, którym częstowali gości gospodarze. Chleba upieczonego z mąki z tegorocznych zbiorów.

>>> galeria zdjęć ...

 
spacer
(C) 2024 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica