spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileCzwartek,  25 KwietniaImieniny obchodzą:  Jarosław, Marek  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Archiwum wiadomości
ŚLADAMI ALFREDA DELPA W KRZYŻOWEJ I LAMPERTHEIM PDF Drukuj E-mail
24 czerwca 2008

Gmina Świdnica INFOKonfrontacja z historią II wojny światowej na przykładzie osoby Alfreda Delpa, członka Kręgu z Krzyżowej, rozważania na temat aktualności systemu wartości reprezentowanego przez członków Kręgu z Krzyżowej i odniesienie ich do naszej rzeczywistości i obecnej roli wartości takich jak odwaga cywilna, prawa człowieka i pokój. To jedne z wielu zadań jakie postawione zostały przed młodzieżą z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie i Szkoły im. Alfreda Delpa w Lampertheim podczas realizji projektu pn. „Odwaga cywilna w czasie drugiej wojny światowej- śladami Alfreda Delpa- działacza Kręgu z Krzyżowej”.

Na ten cel niemiecka Fundacja „Erinnerung un Zukunft” Europa für den Frieden (Pokój dla Europy- Europa dla Pokoju) przyznała Gimnazjum w Pszennie dotację w wysokości 16 tys. euro.

Osoba Alfreda Delpa została wybrana jako postać czołowa w opracowywanym projekcie, ponieważ jest on przykładem wielkiej odwagi cywilnej i aktywnego opozycjonisty przeciwko faszystowskiej dyktaturze. Ponadto istnieją ważne powiązania między szkołami biorącymi udział w projekcie (Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, Szkoła im. Alfreda Delpa w Lampertheim) a osobą Alfreda Delpa. Uczestnicy projektu z Niemiec pochodzą z rodzinnego miasta Alfreda Delpa, który jest honorowym obywatelem tego miasta. Młodzi uczestnicy projektu z Polski to mieszkańcy gminy Świdnica, do której dzisiaj należy miejscowość Krzyżowa.

Projekt ten miał zainicjować rozmowę na temat wzajemnego postrzegania wartości w obu krajach, a także poruszyć kwestię polsko-niemieckiego sąsiedztwa dzisiejszym świecie. Umożliwić spotkanie uczniów z żyjącymi jeszcze świadkami wydarzeń drugiej wojny światowej, aby młode pokolenie mogło uczyć się i skorzystać z ich przeżyć i doświadczeń. Podczas spotkania w Polsce świadkami czasu byli Pani dr Ewa Unger ( Honorowy Obywatel Gminy Świdnica, wieloletnia członkini wrocławskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, zaangażowana m.in. w działalność na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. Jedna z inicjatorek powołania do życia Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Odznaczona przez prezydenta RFN Federalnym Krzyżem Zasługi (1996), laureatka nagrody prezydenta Wrocława (1997). W 2003 roku Prezydent Polski odznaczył dr Ewę Unger Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Doktor nauk przyrodniczych. Od momentu zarejestrowania Fundacji pracuje społecznie na jej rzecz. Od 1990 do 2003 roku pełniła funkcję przewodniczącej Zarządu Fundacji ) oraz Państwo Wanda i Kazimierz Czaplińscy. Natomiast świadkiem wydarzeń II wojny światowej podczas spotkania realizacji w Lampertheim był brat Alfreda Delpa – Fritz Delp z małżonką.

W Krzyżowej i Lampertheim młodzież uczestniczyła w licznych warsztatach, podczas których poruszano bardzo trudne dla obu stron tematy polsko-niemieckich uprzedzeń i stereotypów, odwagi cywilnej w czasie II wojny światowej, praw człowieka, narodowego socjalizmu. W Lampertheim, mieście rodzinnym Alfreda Delpa młodzież podążała śladami działacza „Kręgu z Krzyżowej” odwiedzając miejsca z nim związane tj.: Plac im. Alfreda Delpa, kaplicę, szkołę, dom rodzinny, cmentarz gdzie znajduje się grób rodziców A.Delpa.

Efektem obu spotkań było przygotowanie kolaży, wystawy oraz prezentacji multimedialnej, Była ona prezentowana zarówno w gminie Świdnica jak i mieście Lampertheim. Efekty pracy uczestników projektu mogła na żywo zobaczyć delegacja z Rejonu Nowograd-Wołyński (Ukraina), podczas pobytu związanego z podpisaniem umowy partnerskiej z Gminą Świdnica. Z pewnością była to doskonała okazja zaprezentowania „żywej” formy międzynarodowej współpracy. Na uwagę zasługują również liczne komentarze, że strony samych uczestników projektu, którzy zgodnie przyznali, iż wspólne uczestnictwo w projekcie pozwoliło im na jeszcze lepsze poznanie siebie. Była to doskonała, „żywa” lekcja historii i żałujemy, że to już się kończy. Mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy – mówili uczestnicy projektu. Można mieć nadzieję, że pierwszy polsko-niemiecki projekt partnerski pomiędzy Gminą Świdnica a miastem Lampertheim będzie dobrym fundamentem do realizacji kolejnych zamierzeń obustronnej współpracy.

» Galeria zdjęć ...

 
spacer
(C) 2024 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica