spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileSobota,  20 KwietniaImieniny obchodzą:  Agnieszka, Czesław, Szymon, Teodor  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow OGŁOSZENIA O KONKURSACH, FORMULARZE, WYNIKI arrow UCZNIOWIE Z BYSTRZYCY GÓRNEJ POZNAJĄ POLSKĘ
UCZNIOWIE Z BYSTRZYCY GÓRNEJ POZNAJĄ POLSKĘ PDF Drukuj E-mail
21 czerwca 2022

Uczestnicy wyjazdu do Gdyni na tle Daru PomorzaZamek i Muzeum Zamkowe w Malborku, katedra Oliwska, bazylika Mariacka, kościół i ulica św. Jana, Dwór Artusa i Trakt Królewski w Gdańsku, rejs statkiem na Westerplatte, wizyta na Darze Pomorza i ORP Błyskawica w Gdyni. To tylko część programu trzydniowej wycieczki uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej w ramach projektu „Poznaj Polskę”.

 

Oto wrażenia uczestników wyjazdu.

Pierwszy dzień spędziliśmy w Malborku. Zwiedzanie okolic zamkowych odbyło się w trakcie spaceru z przewodnikiem, który opowiedział historię oraz dzieje najnowsze tego największego zamku w Polsce. W Muzeum Zamkowym mieliśmy okazję przyjrzeć się ciekawym szczegółom architektonicznym oraz poczuć atmosferę minionej epoki podczas przechadzki mrocznymi korytarzami tej monumentalnej budowli. W doskonałych nastrojach dotarliśmy do ośrodka Korona w Mikoszewie, skąd niezwłocznie udaliśmy się na powitanie z morzem oraz podziwianie zachodu słońca. Całodzienny plan został zrealizowany w 100 procentach.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy zachwycającym koncertem organowym w Katedrze Oliwskiej. Następnie udaliśmy się do Bazyliki Mariackiej, aby punktualnie o godz. 12 oglądać postaci biblijne poruszające się we wnętrzu zegara astronomicznego. Dzięki opowiadaniom pani przewodnik mogliśmy poznać tajemnice architektury oraz dziejów tego największego ceglanego gotyckiego kościoła na świecie. Trzecim i ostatnim zwiedzanym kościołem był kościół św. Jana, którego charakterystyczna krzywa bryła przyciąga nie tylko miłośników architektury, ale również amatorów koncertów, bowiem zainstalowano w nim multimedialną scenę. Malownicza ulica Mariacka z zabytkowymi kamienicami oraz pawilonami z wyrobami z bursztynu sprawiła, że nasza przechadzka ulicami Gdańska była niezwykle ekscytująca. Przemarsz Traktem Królewskim wzbogacił nas o nowe wrażenia płynące z kontemplacji stylowych i monumentalnych średniowiecznych zabudowań. Zwieńczeniem naszych artystycznych doznań było zwiedzanie Dworu Artusa, w którym mogliśmy podziwiać niezwykle wyrafinowane rzeźbienia mebli gdańskich oraz dzieła malarskie ukazujące sceny z życia ówczesnych mieszkańców. Rejs stylizowanym galeonem na Westerplatte po ostanie już wrażenia sięgające historii II wojny światowej minął nam w miłej, relaksującej atmosferze. Po przybyciu na miejsce udaliśmy się pod Pomnik Bohaterów Westerplatte, mijając po drodze koszary, strażnice oraz schron, słuchając przejmującej historii bohaterskiej obrony polskich żołnierzy. Wykład zakończył się quizem wiedzy o historii bitwy przygotowanym przez panią przewodnik, który nasi uczniowie rozwiązali na szóstkę.

Trzeci i ostatni dzień przygody w Trójmieście w ramach projektu „Poznaj Polskę” obfitował w atrakcje naukowe i marynistyczne. W pierwszej połowie dnia odwiedziliśmy Centrum Nauki Experyment, w którym uczniowie mogli przeprowadzać doświadczenia z wykorzystaniem różnorodnych stanowisk naukowo-technicznych. Oprócz zabawy w grę Mindball, w której siłą własnego umysłu sterowaliśmy piłeczką do gry podczas głębokiej koncentracji, mogliśmy przeprowadzać naukowe eksperymenty z użyciem wody i urządzeń mechanicznych. Sprawdzanie siły głosu w komorze do pomiaru decybeli, zabaw na skojarzenia czy uzupełnianie części ciała fantomów oraz wykonywanie resuscytacji to tylko niektóre z wielu atrakcji, z których korzystali nasi uczniowie. W drugiej części dnia odwiedziliśmy zabytkowy żaglowiec - muzeum „Dar Pomorza”. Pani przewodnik zapoznała nas z historią fregaty, która w latach trzydziestych jako pierwsza opłynęła świat, a w sumie wykonała 102 pełnomorskie rejsy szkolne. Dzięki zwiedzaniu zabytkowych wnętrz mogliśmy poczuć klimat dawnych lat świetności tej wspaniałej jednostki pływającej będącej chlubą naszego kraju. Drugą „perełką” gdyńskiego portu, której historię mogliśmy poznać, był niszczyciel ORP Błyskawica. Ta doskonale zachowana jednostka, pływająca wciąż pod banderą polskiej marynarki wojennej, zrobiła na nas wielkie wrażenie. Reasumując, trzeci dzień pełnej atrakcji wycieczki dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń. Biuro turystyczne „Kubuś – Marta”, które było organizatorem naszego trzydniowego wyjazdu, dofinansowanego przez Urząd Gminy w Świdnicy oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, spełniło nasze najwymyślniejsze turystyczne oczekiwania. Dziękujemy !

Logotyp projektu Poznaj Polskę

 

 

 
spacer
(C) 2024 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica