spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileCzwartek,  16 WrześniaImieniny obchodzą:  Edyta, Franciszek, Łucja, Wiktor  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
DOŻYNKI GMINNE JAGODNIK 2021 PDF Drukuj E-mail
30 sierpnia 2021

Dzielenie dożynkowego chleba przez wójt gminy Teresę MazurekPięknie przystrojone stragany, przepełnione pysznościami przygotowanymi przez lokalne gospodynie, wieńce stworzone z wyjątkową starannością ze zbóż i roślin, tłumy mieszkańców gminy Świdnica, ale przede wszystkim wdzięcznych za tegoroczne plony rolników, sadowników, ogrodników i pszczelarzy – za nami Dożynki Gminne 2021!

 

W niedzielę 29. sierpnia na terenie boiska sportowego w Jagodniku odbyły się Dożynki gminy Świdnica 2021. Ze względu na pandemię w ubiegłym roku święto to nie mogło się odbyć w sposób, jaki pamiętamy z lat poprzednich, dlatego też tegoroczna odsłona wydarzenia była jeszcze bardziej wyczekiwana.

Dożynki rozpoczął korowód dożynkowy, podczas którego zaprezentowane zostały wieńce dożynkowe 32 sołectw gminy Świdnica. Po jego zakończeniu odbyła się polowa, Uroczysta Msza Święta. „Liturgia słowa ukazuje nam wielką prawdę, że to co czynimy, to co robimy pochodzi z naszego serca. To co jest w naszym sercu, sprawia jacy jesteśmy. Dlatego dzisiaj gromadzi nas wdzięczność w znaku chleba i dożynkowych wieńców. Pragniemy dziękować Bogu za błogosławieństwo i za ten dar spotkania po roku pandemii. Złóżmy na ołtarzu nasze dobre uczynki, niech Pan zasieje pokój i nadzieję, doda sił abyśmy mogli łatwiej iść przez życie” – mówił w homilii ks. kan. Arkadiusz Chwastyk, kanclerz świdnickiej kurii biskupiej i delegat biskupa świdnickiego na gminne święto plonów w gminie Świdnica.

Tuż po mszy św. przyszedł czas na „Misterium Chleba” – program artystyczny w wykonaniu „Ludowo Estradowego Zespołu Mokrzeszów”. Tradycją jest już, że na zakończenie występów wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, dzieli się chlebem z przybyłymi gośćmi – tak też było tym razem. „To był dobry rok, jest za co dziękować i cieszę się, że nareszcie możemy się spotkać” – mówiła ze wzruszeniem do zebranych.

Kolejnym punktem wydarzenia było wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Rolnictwa”. Rzeczone odznaczenia otrzymali:
Józef Wójcik – mieszkaniec Jagodnika. W 1963 roku rozpoczął pracę w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Krzyżowej, a po trzech latach przeszedł do Kombinatu Rolnego w Świdnicy. W 1970 roku ukończył kurs traktorzysta-kombajnista i od tego czasu pracował jako operator maszyn rolniczych. Swoją pracę wykonywał sumiennie i z zaangażowaniem. Pracował w Zakładach Rolnych w Jagodniku oraz w Wilkowie do 2000 roku, po czym przeszedł na emeryturę. Pan Józef Wójcik chętnie angażuje się w życie lokalnej społeczności.


Jan Madziara - od roku 1976 jest mieszkańcem miejscowości Miłochów. W tym samym roku podjął pracę w Kombinacie Rolnym w Świdnicy, w Zakładzie Rolnym w Miłochowie jako operator maszyn rolniczych przy produkcji sadowniczej. Sumiennie realizował zadania na swoim stanowisku, poszukując nowych rozwiązań w doskonaleniu swoich umiejętności. Pracę w Kombinacie Rolnym w Świdnicy wykonywał do chwili likwidacji Zakładu Rolnego w Miłochowie, to jest do 2003 roku. Pan Jan Madziara chętnie angażuje się w życie społeczności lokalnej.

Tego dnia nie zabrakło również konkursów i nagród. Oczekiwanie na wyniki umiliły występy świdnickich Mażoretek oraz zespołów ludowych gminy Świdnica, a także gwiazdy wieczoru – zespołu After Party, polskiego zespołu muzycznego wykonującego muzykę z pogranicza gatunku disco polo, folku, muzyki biesiadnej, techno, muzyki klubowej i dance. Liderem grupy jest Patryk Pegza, a funkcję DJ-a pełni Mariusz Pawlak, znany także jako DJ Pawlo. Na scenie towarzyszyli im także tancerze.

Podczas tegorocznych dożynek mieszkańcy gminy Świdnica wzięli udział w następujących konkursach: na najliczniej zaszczepioną wielopokoleniową rodzinę, na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, na najpiękniejsze stoisko dożynkowe. W tym roku edycja „Świdnickiego Łokcia” miała formę jedynie internetową.

Wyniki konkursów:
Konkurs na najliczniej zaszczepioną rodzinę wielopokoleniową, nagrody otrzymali:

  • rodzina Sadeckich i Malik z Bystrzycy Górnej,
  • rodzina Hawryłeczko i Jaroszuk z Opoczki,
  • rodzina Woźniak i Waligóra z Boleścina,
  • wyróżnienie przyznano rodzinie Pielech i Mróz.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy:

  • I miejsce – sołectwo Pogorzała,
  • II miejsce – sołectwo Jagodnik,
  • III miejsce – sołectwo Komorów.

Konkurs na najpiękniejsze stoisko dożynkowe:

  • I miejsce – sołectwo Komorów,
  • II miejsce – sołectwo Bystrzyca Dolna,
  • III miejsce – sołectwo Jagodnik.

 

Najpiękniejszy wieniec zdaniem dożynkowej publiczności, przygotowało sołectwo Komorów. Wszystkie pozostałe sołectwa otrzymały wyróżnienia, zarówno w konkursie na stragan jak i na wieniec dożynkowy.
Serdecznie gratulujemy!

Dożynki organizowane są przez gminę Świdnica, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy. Współgospodarzami gminnego święta były sołectwa Miłochów i Jagodnik. Przez wiele tygodni, z niebywałym zaangażowaniem i kreatywnością dokładali wszelkich starań, aby tegoroczne Dożynki Gminne były barwne, radosne, wzruszające, za co należą się ogromne podziękowania. Moc pracy w przygotowania włożyły także wszystkie pozostałe sołectwa gminy Świdnica. Starościną i Starostą Dożynek byli Anna Huzar i Kamil Gawron.

Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy. Już dziś z niecierpliwością czekamy na kolejne Dożynki, aby znów móc spotkać się z Wami w tak cudownej atmosferze. Do zobaczenia!

 

 
spacer
(C) 2021 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica