spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-mailePiątek,  3 GrudniaImieniny obchodzą:  Franciszek, Ksawery, Lucjusz  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
JEDEN DZWON POŁĄCZYŁ DWA NARODY I DWIE PARAFIE - MINDEM (NIEMCY) I GRODZISZCZE (GMINA ŚWIDNICA) PDF Drukuj E-mail
17 czerwca 2021

Dzwon z Grodziszcza na dzwonnicy kościoła św. Marcina w Minden17 czerwca przypada 30. rocznica polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Z tej okazji pragniemy przypomnieć historię Dzwonu Pokoju, który połączył dwa narody i dwie parafie. W 1994 r., po 50 latach wrócił do Krzyżowej i bije o tej samej godzinie w parafii rzymskokatolickiej i parafii ewangelicko-luterańskiej.

 

Dawne dzwony są nie tylko zabytkami rzemiosła artystycznego. Czasem niosą przesłanie i są cennym źródłem informacji historycznych. Dzwon Pokoju ufundowany przez mieszkańców Minden dla Krzyżowej, który znajduje się na wieży kościoła filialnego pw. św. Michała Archanioła ma swoją wyjątkową historię – podkreśla ks. Mateusz Pawlica, proboszcz parafii św. Anny w Grodziszczu.

Ten dzwon nazywanie popularnie Dzwonem Pokoju znalazł się w położonym nad Wezerą Minden w RFN w roku 1951, a dziwne były koleje losu i przedziwna, znaczona Palcem Bożym historia. Został odlany z podarowanych przez cesarza pierwszemu właścicielowi dóbr w Krzyżowej z rodziny von Moltke – Feldmarszałkowi Helmutowi hrabiemu von Moltke – ze zdobycznych armat w wojnie francusko-pruskiej 1870/1871 i miał głosić Bogu Chwałę, a ludowi Pokój. Podarowany kościołowi ewangelickiemu w Grodziszczu zwoływał wiernych na modlitwę i spełniał swą rolę aż do roku 1944, kiedy podzielił los wielu dzwonów Rzeszy oraz terenów okupowanych i przez Hitlera znowu został przeznaczony na bomby i armaty. Bliska klęska Hitlera i III Rzeszy oszczędziły go jednak od straszliwości powtórnego przetopienia na cele wojenne. Do 1951 roku przeleżał na „Cmentarzysku Dzwonów” w Hanowerze i stamtąd trafił na wieżę pięknego kościoła św. Marcina w Minden. Przez Opatrzność uratowany dalej głosi Bogu Chwałę, a ludziom Pokój. Od lat nie ma także w Grodziszczu kościoła ewangelickiego, został po wojnie rozebrany. Ostał się jednak jego Dzwon Pokoju i w westfalskim mieście spełnia swą rolę, dla której został ufundowany i przeznaczony.

Historyczna tradycja związana z rodem hrabiów von Moltke i rosnący rozgłos Krzyżowej, szczególnie ze względu na osobę ostatniego jej właściciela Helmuta Jamesa hrabiego von Moltke (ur. 11.03.1907 r. w Krzyżowej i straconego 23.01.1945 r. w Berlinie- Plötzensee), duchowego przywódcy tzw. „Kręgu z Krzyżowej” – Kreisauer Kreis”, zdecydowanego przeciwnika Hitlera i nazizmu, prawdziwego świadka Chrystusa, który za swoje ideały w nierównej walce z hitlerowską przemocą oddał życie, a także historyczna polsko-niemiecka Msza Pojednania (12.11.1989 r.) – zrodziły myśl ufundowania dla kościoła w Krzyżowej dzwonu, który byłby symbolem Pokoju, Pojednania i Porozumienia. Tak natrafiono dla uratowany Dzwon Pokoju z kościoła ewangelickiego w Grodziszczu. Głównym motorem tej inicjatywy był Klaus Goldmann ze swoją żoną Verą (on urodzony w Świdnicy i wielki jej przyjaciel, a ona w Minden).

Inicjatywa ta zyskała także moralne wsparcie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, „Kreisau – Initiative Berlin e.V. oraz Forderverein für die Internationale Jugendbegegnungsstätte z Frankfurtu nad Menem. Wielkim orędownikiem tej inicjatywy i jej drugim motorem stał się także proboszcz ewangelicko-luterańskiej parafii św. Marcina w Minden, gdzie znajduje się ocalony dzwon z Grodziszcza. Pastor Dr Heinrich Winter, który w sierpniu 1993 r. odwiedził Grodziszcze i Krzyżową zapoznał się z tym co aktualnie dzieje się w Krzyżowej – pisał w swoich Listach Parafialnych ówczesny proboszcz parafii św. Anny w Grodziszczu, ks. Prałat Bolesław Kałuża, wielki orędownik polsko-niemieckiego pojednania, Honorowy Obywatel Gminy Świdnica.

Zainicjowany ruch na rzecz symbolicznego „Dzwonu Pokoju i Pojednania” dla Krzyżowej szybko nabierał prawdziwie ekumenicznego wymiaru i od patronatem ewangelicko-luterańskiej parafii św. Marcina z Minden, przy współudziale wszystkich parafii ewangelickich i katolickich tego miasta, władz miejskich i różnych partii politycznych, stowarzyszeń i związków oraz pojedynczych osób z całych Niemiec zaowocował zbiórka ofiar, która pozwoliła na ufundowanie dzwonu. W Wielki Piątek, 25 lutego 1994 r. w godzinę śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu, firma Rudolfa Pernera z Passau odlała dzwon dla Krzyżowej. Polsko-niemiecki napis na dzwonie przypomina „Jeżeli ktoś pozostaje w Chrystusie jest nowym stworzeniem. To, co dawne, minęło, a oto wszystko stało się nowe – 2 Kor 5,17. Jest też na dzwonie tytuł „St.Michael – Krzyżowa-Minden 1994”. Zamysł stał się rzeczywistością. Dzwon Pokoju w Krzyżowej bije o tej samej godzinie co dzwon w Minden, o godz. 12.00 i 22.00.

Uroczysta konsekracja dzwonu miała miejsce w sobotę, 27 sierpnia 1994 r., z udziałem ówczesnego bpa dra Jana Tyrawy, biskupa Ryszarda Bogusza z diecezji ewangelickiej we Wrocławiu, proboszcza ewangelickiej parafii św. Marcina w Minden Dr H. Winterem i proboszcza parafii rzymskokatolickiej pw. św. Anny w Grodziszczu Bolesława Kałuży. Po mszy św. odbyła się procesja z dzwonem do Krzyżowej z czterema stacjami modlitewnymi po drodze. Pierwsza stacja miała miejsce na placu szkolnym w Grodziszczu, gdzie znajdował się rozebrany na początku lat 50-tych kościół ewangelicki z którego cudem uratowany Dzwon Pokoju przez cmentarzysko dzwonów trafił do Minden.

Materiały archiwalne i fotografie pochodzą z archiwum parafii św. Anny w Grodziszczu, opracowane przez śp. Lucynę Griger.

 
spacer
(C) 2021 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica