spacer
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileSobota,  28 ListopadaImieniny obchodzą:  Grzegorz, Jakub, Lesław, Zdzisław  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Rewitalizacja arrow Wiadomości Rzecznika arrow "KÓRA, BO KOGUT"
"KÓRA, BO KOGUT" PDF Drukuj E-mail
14 października 2020

Gmina Świdnica INFODziś w całym kraju obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej - święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione w 1972 roku. Z pewnością każdy z nas czasem narzekał na wymagających nauczycieli i nawał nauki w trakcie swojej edukacji? Dziś postanowiliśmy zapytać nauczycieli z najdłuższym zawodowym stażem w gminnych placówkach oświatowych, co sprawiło, że zdecydowali się wykonywać właśnie ten zawód? Co daje motywację, czy zapamiętali jakąś wyjątkową sytuację, która na długo utkwiła im w pamięci?

 

Jestem nauczycielem z ponad 40-letnim stażem – mówi Bogumiła Lerch, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie. Od zawsze, jak pamiętam chciałam pracować z dziećmi. Kocham pracę i dzieci, które uczę. Każdy dzień pracy z uczniami jest inny, tu absolutnie nie ma czasu na nudę. Ciągle coś się dzieje. Szczególnie praca z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym daje dużo radości i satysfakcji. Pani jest tu największym autorytetem. Musi mieć zawsze oczy dookoła głowy i widzieć działanie każdego ucznia. Wspaniale i miło jest patrzeć jak uczniowie wszechstronnie się rozwijają, jak zaczynają samodzielnie czytać, pisać i liczyć, jak dążą do wybranego celu, stają się wytrwali, punktualni, obowiązkowi, odpowiedzialni, kochający przyrodę i coraz sprawniejsi fizycznie. Mimo, że lata pracy i życia nieustannie płyną, to widząc efekty swojej pracy, nie odczuwa się trudu i zmęczenia.

W pracy sytuacje zabawne zdarzają się bardzo często. A oto jedna z nich. Zajęcia edukacji polonistycznej, nauka ortografii i wyjaśnianie pisowni wyrazów. Jak należy napisać wyraz „kura”- przez „ u ”, czy przez „ ó ”. Uczeń zgłasza się i zdecydowanie odpowiada, że przez ó. Podchodzi do tablicy, zapisuje i wyjaśnia. Kóra, bo kogut ponieważ „ó”, wymieniło się na o.

 

Bogumiła Lerch nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie z uczniami

 

Dlaczego pracuję w szkole? Po czterdziestu latach pracy mogę powiedzieć, że już nie pamiętam, jak to się stało, że rozpoczęłam pracę z dziećmi. Mogę jednak z pewnością powiedzieć, że nie żałuję podjętej decyzji. Nie żałuję, mimo że nie kończę pracy równo z zamknięciem drzwi klasy.

Bycie nauczycielem to duże wyzwanie i odpowiedzialność. W zależności od potrzeb pełnię różne role. Mamy, gdy trzeba przytulić i pocieszyć. Pielęgniarki, gdy boli paluszek i główka. Reżysera, dekoratora i aktora, gdy przygotowujemy inscenizację. Organizatora wycieczki, przewodnika, księgowego i pewnie jeszcze wielu innych. Jest to również niesamowita przygoda i źródło wielu pozytywnych emocji wynikających z obcowania z małym człowiekiem, który chce poznawać siebie i otaczający go świat.

Najmilsze są spotkania po latach. To niezwykłe uczucie spotkać swojego ucznia, który doskonale radzi sobie w życiu osobistym i odnosi sukcesy w życiu zawodowym. Cieszę się, że mnie pamięta, że mnie poznał. Wspomina wspólnie spędzone lata. Opowiada o sobie, o swoich planach i marzeniach. Moja radość jest tym większa, gdy uświadamiam sobie, że odegrałam malutką rolę w życiu tej osoby – mówi Jadwiga Masłyk, nauczyciel Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej.

Jadwiga Masłyk nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej z uczniami

 

 
spacer
(C) 2020 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica