spacer
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileWtorek,  29 WrześniaImieniny obchodzą:  Franciszek, Michalina  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
W GMINIE ŚWIDNICA PODZIĘKOWANO ZA TEGOROCZNE PLONY PDF Drukuj E-mail
31 sierpnia 2020

Gmina Świdnica INFOTradycyjnie już, pod koniec sierpnia rolnicy, sadownicy, ogrodnicy i pszczelarze w gminie Świdnica dziękują za zebrane plony. Tegorocznymi współgospodarzami dożynek byli mieszkańcy dwóch sołectw: Wilków i Niegoszów, którzy w uroczystej procesji w asyście kapeli przynieśli piękny wieniec dożynkowy, a delegacje z wszystkich 33 sołectw przepiękne bochny chleba upieczone z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. Praca na roli pokazuje, jak ważna jest współpraca człowieka z Bogiem i przyrodą – mówił ks. Kazimierz Gniot.

 

Starostami tegorocznych dożynek byli: Joanna Krupa-Gaweł z Niegoszowa i Łukasz Miłkowski z Wilkowa. Przybyłych przed wejściem do świątyni w Pszennie powitali księża: proboszcz parafii św. Mikołaja ks. Kazimierz Gniot i proboszcz parafii św. Anny w Grodziszczu ks. Mateusz Pawlica.

Po przekazaniu i błogosławieństwie dożynkowego bochna chleba przyniesionego przez starostów, rozpoczęła się uroczysta liturgia Mszy św. dożynkowej, w trakcie której delegacje gospodarzy dożynek złożyły dary – kwiaty, owoce, warzywa, chleb i wino.

Z perspektywy wielu lat można zauważyć, że obraz wsi się zmienia. Zmieniają się maszyny, technologie, zmieniają się także jej mieszkańcy. Coraz mniej z nich zajmuje się pracą na roli, pracą ciężką, często niewdzięczną. Jednak pomimo wielu udoskonaleń, wiele jeszcze zależy od rolnika, ale i od słońca i deszczu, na które nie mamy wpływu. Rolnik był, jest i będzie potrzebny, bo potrzebny jest chleb. Zatem trzeba przypomnieć, że praca na roli wymaga podporządkowania swojego życia ziemi i pokazuje jak ważna jest współpraca człowieka z Bogiem i przyrodą. Jest to trud przynoszący plony i owoce, z których korzystamy wszyscy – mówił w homilii proboszcz z parafii św. Mikołaja w Pszennie.

W tym roku z uwagi na wciąż obowiązujące obostrzenia związane z koronawirusem gminne święto plonów miało inną oprawę niż zwykle. Nie odbyła się część artystyczna. Nieco inaczej wyglądało tradycyjne dzielenie się chlebem, a uczestnicy dożynek przy wyjściu z kościoła byli obdarowani przez współorganizatorów słoiczkiem miodu.

Szanowni Państwo. Dożynki to najpiękniejsze święto rolników, święto gminy Świdnica, dzień wdzięczności i radości, wieńczący ciężką pracę, i podziękowanie za zakończone żniwa oraz zebrane plony. W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa życie napisało inny scenariusz, ale dziś z radością spotkamy się, aby dziękować i cieszyć się. Dlatego bardzo dziękuję rolnikom z gminy Świdnica za ich ciężką pracę na roli, dzięki której nie brakuje chleba na naszych stołach. Praca rolnika jest trudna i wyjątkowa. Uczy nas pokory. Bardzo serdecznie dziękuję mieszkańcom Wilkowa i Niegoszowa oraz pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, którzy zaangażowali się w przygotowanie tegorocznych dożynek – mówiła Teresa Mazurek wójt gminy Świdnica.

 

Foto: DOBA.PL

Foto: MOJASWIDNICA.PL

 
spacer
(C) 2020 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica