spacer
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileCzwartek,  28 MajaImieniny obchodzą:  Augustyn, Wiktor, Wilhelm  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
100 TYS. NA RATOWANIE ZABYTKÓW PDF Drukuj E-mail
30 kwietnia 2020

Gmina Świdnica INFO100 tys. zł. z tegorocznego budżetu gminy Świdnica na renowację zabytków przeznaczyła Rada Gminy Świdnica. Wsparcie otrzymają przede wszystkim obiekty sakralne, w których trzeba wykonać pilne remonty, lub kontynuować rozpoczęte prace w poprzednich latach.

W ostatnich latach, dzięki zaangażowaniu samorządu gminy Świdnica obiekty sakralne w gminie przechodziły gruntowne, konserwatorskie remonty. Odnowiono m.in. ołtarze, pokrycia dachowe, wymieniono stolarkę okienną, tynki wewnętrzne, czy elewacje świątyń. W okresie od 2014 do 2019 z budżetu gminy przeznaczono na ten cel 520 tys. zł

Największa z przyznanych dotacji w kwocie 25 tys. zł. zostanie przeznaczona na remont dachu XVI wiecznego kościoła św. Katarzyny w Makowicach. Kolejne na wykonanie dokumentacji projektowej, remont zabytkowych witraży, ołtarza, obrazu czy instalacji elektrycznej w obiektach sakralnych. Łącznie decyzją Rady Gminy Świdnica wsparcie finansowe otrzymają: 25 tys. Parafia Rzymskokatolicka w Bojanicach - na kościół filialny w Makowicach, 15 tys. Parafia Rzymskokatolicka w Bystrzycy Górnej, 15 tys. Parafia Rzymskokatolicka w Wirach - na kościół filialny w Gogołowie, 20 tys. Parafia Rzymskokatolicka w Lutomi Dolnej, 15 tys. Parafia Rzymskokatolicka w Pszennie, 10 tys. Parafia Rzymskokatolicka w Witoszowie Dolnym.

Zabytkowe kościoły w gminie Świdnica były świadkiem wielu historycznych wydarzeń. To właśnie na organach w kościele parafialnym w Grodziszczu była nagrywana ścieżka muzyczna do tomu poezji Karola Wojtyły „Renesansowy Psałterz”.

Równie interesująca jest historia dzwonu z Krzyżowej, który podczas II wojny światowej znalazł się w magazynie w Hamburgu (tzw. Glockenfriedhof). Miał on być przetopiony na amunicję, ale ostatecznie został ocalony. Po wojnie przewieziono go do Minden i zawieszono w kościele ewangelickim pod wezwaniem św. Marcina. W 1994 r. wykonano w Minden mniejszy dzwon, który sfinansowano dzięki zbiórce wśród mieszkańców, i przewieziono do Polski. Zawieszono go w kościele w Krzyżowej, który znajduje się w sąsiedztwie byłego majątku rodziny von Moltke. „Dzwon Pokoju„, pod taką nazwą występuje, jest przejawem rozwoju procesu pojednania polsko-niemieckiego i dzwoni po dziś dzień.

Warto przypomnieć, że w obiektach sakralnych na terenie gminy Świdnica odbywają się również koncerty muzyki organowej, a także festiwale muzyczne w ramach Lata artystycznego w Krzyżowej - Krzyżowa Music, czy Wratislavia Cantans.

 

 
spacer
(C) 2020 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica