spacer
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileWtorek,  29 WrześniaImieniny obchodzą:  Franciszek, Michalina  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Rada Gminy arrow Sesje Rady Gminy VIII kadencji arrow EMIL KREBS - WYSTAWA W NIEMIECKIM MINISTERSTWIE SPRAW ZAGRANICZNYCH
EMIL KREBS - WYSTAWA W NIEMIECKIM MINISTERSTWIE SPRAW ZAGRANICZNYCH PDF Drukuj E-mail
17 stycznia 2020

Gmina Świdnica INFOW latach 1893-1930 Emil Krebs był tłumaczem w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Mówił w 68 językach, miał do czynienia z ponad 100. To właśnie w siedzibie niemieckiego MSZ odbyło się otwarcie wystawy poświęconej światowej sławy poliglocie, Emilowi Krebs będącej uhonorowaniem pracy jego życia. Choć urodził się 15 listopada 1867 r. w ówczesnym Fryburgu, a dzisiejszych Świebodzicach, jeden z etapów jego życia związany był z miejscowością Opoczka, w gminie Świdnica.

W latach 1870-1878 rodzina Krebsów przeniosła się do rodzinnej miejscowości matki. W 1873 r. młody Emil Krebs rozpoczął naukę w ówczesnej jednoklasowej, ewangelickiej Szkole Podstawowej w Opoczce. W wieku 10 lat znalazł w budynku swojej szkoły słownik języka francuskiego i potajemnie zaczął naukę tego języka. 1 kwietnia 1878 r. rozpoczął naukę w Średniej Szkole Mieszczańskiej w Świebodzicach. Podczas studiów Emil Krebs początkowo poświęcił się teologii protestanckiej (1887) i prawu, ale potem skoncentrował się na nauce języków wschodnich i kultur, a zwłaszcza chińskiego.

W Chinach był nie tylko ceniony przez ambasadora Otto von Hentiga jako wybitny specjalista, ale także konsultowany przez chińskie władze w kwestiach językowych (chiński, mongolski, mandżurski i tybetański). Był popularnym gościem w wykształconych kręgach Pekinu, a chińska cesarzowa Dowager również traktowała go jako partnera do rozmowy.

Zapiski i bogata dokumentacja Emila Krebsa pokazują, że często nie używał własnego języka ojczystego do nabywania innych języków, ale używał innych języków jako „języka środkowego”. Znając rosyjski nauczył się języków: fiński, tatarski, ukraiński. Trudny język baskijski nabył wyłącznie przez hiszpański. Jako tłumacz w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych był w stanie oficjalnie tłumaczyć z ponad 40 języków obcych. Do śmierci biegle władał 68 językami mówionymi i pisanymi, posługiwał się ponad 100 językami i pozostawił obszerną prywatną bibliotekę z około 5700 pismami i książkami w blisko 120 językach. Zmarł 31 marca 1930 r. w wyniku udaru mózgu w swoim biurze w służbie językowej Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych podczas tłumaczenia. Został pochowany na cmentarzu w Stahnsdorf.

16 stycznia w siedzibie Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie odbyło się otwarcie wystawy Emil Krebs – Życie dla języków. Na zaproszenie organizatorów w uroczystościach udział wzięły delegacje z gminy, powiatu i miasta Świdnica, waz z uczniami i ich opiekunami z II LO w Świdnicy. Wystawa zorganizowana przez Eckharda Hoffmanna, wnuczka Emila Krebsa i kuratora Andreasa Tschersich, zapewnia wgląd w życie i twórczość Emila Krebsa. Czas, który spędził w Chinach, odgrywa szczególną rolę. W ostatnich latach wystawa była pokazywana w wielu miejscach w Polsce, np. na uniwersytetach we Wrocławiu i w Krakowie, czy Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Jak podkreślali zarówno polscy jak i niemieccy prelegenci, Emil Krebs jest nadal wzorem do naśladowania, który zasłużył sobie na honorowe miejsce w historii służby językowej, zgodnie ze zdaniem: „Ludzie nie umierają śmiercią fizyczną, ale kiedy zostają zapomniani w pamięci serca”.

 

 
spacer
(C) 2020 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica