spacer
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileSobota,  4 LipcaImieniny obchodzą:  Alfred, Elżbieta, Józef, Julian, Teodor  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
KONSERWACJA ROWÓW MELIORACYJNYCH NA TERENIE GMINY ŚWIDNICA PDF Drukuj E-mail
14 listopada 2019

Gmina Świdnica INFOW celu utrzymania optymalnych stosunków wodnych na użytkach rolnych oraz zapewnienia ochrony przed powodzią, w bieżącym roku wykonano gruntowną konserwację rowów melioracyjnych w miejscowościach: Burkatów i Lutomia Dolna. Łączna kwota poniesionych wydatków wyniosła ponad 170 tys. zł., przy wykorzystaniu 30 tys. zł dotacji z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Prace na terenie miejscowości Burkatów obejmowały konserwację rowów melioracyjnych na odcinku ponad 370 mb. W ramach konserwacji wybudowano 30 mb murów oporowych na rowie R-M1 oraz wykonano zastawki pozwalające na sterowanie poziomami wody dopływającej do stawów. Prace konserwacyjne obejmowały swoim zakresem: wykoszenia z dna i skarp rowów porostów, wykarczowaniu zakrzaczeń oraz drzew z koryt i skarp rowów, odmulenie rowów i ich wyskarpowaniu. Poddano gruntownemu odmuleniu "mały staw" oraz uzupełniono spoiny w przyczółkach przy wylocie wody jak również wykonano nowe szandory na zastawce prowadzącej wodę do rowu R-M3.

 

 

Na terenie miejscowości Lutomia Dolna wykonano konserwację rowów melioracyjnych o dł. 1710 mb. Prace konserwacyjne obejmowały swoim zakresem: wykoszenie z dna i skarp rowów porostów , wykarczowaniu zakrzaczeń oraz drzew z koryt i skarp rowów, odmulenie rowów i ich wyskarpowaniu, udrożnienie urządzeń drenarskich oraz przepustów.

 

Na powyższe zadania w roku 2019 r. wydano ponad 170 tys. zł. z czego na wykonanie konserwacji na rowach melioracyjnych R-C16 i RC13 w łącznym rozmiarze 1300 mb pozyskano dotację w wysokości 30 000,00 zł z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

 

Przeprowadzenie konserwacji przyczyniło się nie tylko do utrzymania urządzeń wodnych w dobrej sprawności, ale również do polepszenia zdolności produkcyjnej gleby, ułatwienia jej uprawy oraz zmniejszenia ryzyka wystąpienia podtopień na tym obszarze. Zasadnicze funkcje urządzeń melioracji wodnych sprowadzają się do regulacji stosunków wodnych w celu polepszenia zdolności produkcyjnej gleby, ułatwiania jej uprawy, ochrony użytków rolnych przed degradacją.

 

 

Ponadto prace melioracyjne zrealizowano w 15 miejscowościach na terenie gminy Świdnica (Mokrzeszów, Krzczonów, Witoszów Dolny, Witoszów Górny, Bystrzyca Dolna, Bystrzyca Górna, Boleścin, Burkatów, Makowice, Wiśniowa, Sulisławice, Panków, Jagodnik, Gogołów, Wieruszów). Wykonane były przez pracowników zatrudnionych w ramach organizowanych robót publicznych, a w swoim zakresie obejmowały wykaszanie skarp i dna rowów.

 

 

 
spacer
(C) 2020 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica