spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileCzwartek,  18 KwietniaImieniny obchodzą:  Apoloniusz, Bogusława  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow WYBORY arrow Wybory do Sejmu i Senatu 2015
800 LAT KOŚCIOŁA W GOGOŁOWIE PDF Drukuj E-mail
16 czerwca 2019

Gmina Świdnica INFOGmina Świdnica ma bogata tradycję, a obiekty sakralne są bezcennym źródłem historii tworzonej od wieków przez Polaków, ale i Czechów, Niemców czy Austriaków. Świadkami tych wydarzeń są właśnie kościoły. 16 czerwca, dokładnie w 800 rocznicę istnienia kościoła św. Marcina mieszkańcy Gogołowa wraz z zaproszonymi gośćmi dziękowali za dar istnienia swojej świątyni. Uroczystej Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył J.E. ks. biskup Ignacy Dec.

Po raz pierwszy kościół pw. św. Marcina w Gogołowie (przynależny obecnie do parafii w Wirach) wspomina się w dokumentach źródłowych 16 czerwca 1219 r. uchodzi za jeden z najstarszych na Dolnym Śląsku, a z pewnością najstarszy w powiecie świdnickim. Początkowo obiekt sakralny był budowlą jednonawową, na planie prostokąta, krytą stropem z prostym prezbiterium zamkniętym drewnianą skrzynią więźby o trapezoidalnym kształcie. Przebudowany został na przełomie XVII i XVIII wieku. W latach 1945-2019 parafią w Wirach kierowało czterech proboszczów: ks. Władysław Pelc (1946-1984), ks. Stanisław Pluta (1984-2002),ks. Andrzej Pajdak- administrator parafii (2002-2003), Ks. Tadeusz Chlipała (2003-2005), Ks. Adam Woźniak (2005–nadal).

Jubileusz 800-lecia powstania kościoła stanowił doskonałą okazję do spojrzenia w przeszłość, wspomnienia minionych dokonań oraz osób, których zaangażowanie pomogło zbudować to miejsce. Uroczystość była przede wszystkim świętem społeczności lokalnej. Jej codziennemu trudowi i sprawnej organizacji zawdzięczamy historię miejscowości sięgającej XII wieku. Błagajmy Boga za naszą parafią, abyśmy ciesząc się VIII wiekową tradycją tej świątyni i kultu Ludu Bożego na tym miejscu, obficie czerpali z Bożych Łask i z nadzieją nieśli chwałę Bogu i prawdę o Nim następnym pokoleniom – prosili w jednym z wezwań modlitwy powszechnej, mieszkańcy Gogołowa. W czasie ofiarowania został przekazany dar jako votum dziękczynne w postaci kielicha i sztandaru zdobionego rękami członkiń Koła Gospodyń Wiejskich.

Niech kościół św. Marcina w Gogołowie dalej jednoczy ludzi i niech będzie podporą chrześcijańskiego życia. Zapisujcie piękne karty historii tego miejsca – życzyła mieszkańcom Gogołowa i całej wspólnocie parafialnej, Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica, ofiarując na ręce ks. Adama Woźniaka – proboszcza miejsca, okolicznościową tablicę.

Bezpośrednio po uroczystej mszy świętej, na placu przy świetlicy w Gogołowie organizatorzy podjęli mieszkańców i zaproszonych gości poczęstunkiem. Muzycznym akcentem był występ zespołu QUATRO, Ludowo-Estradowego Mokrzeszów, a dla dzieci były dmuchane zjeżdżalnie i malowanie twarzy.

Do wspólnego świętowania zapraszali ks.Adam Woźniak – proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Wirach, radna, sołtys wraz z radą solecką, strażacy z OSP, czlonkinie KGW i mieszkańcy Gogołowa.

 

 
spacer
(C) 2024 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica