spacer
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-mailePoniedziałek,  22 LipcaImieniny obchodzą:  Laurencjusz, Wawrzyniec  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Archiwum wiadomości
PRZESŁANIE POKOJU NA CMENTARZU WOJENNYM W ADEGEM PDF Drukuj E-mail
14 września 2018

Gmina Świdnica INFOMiłosierny Boże prosimy Cię o dar Pokoju dla naszych Ojczyzn w całej Europie i świata. Aby już nigdy nie powtórzył się dramat wojny, w której brat zabija swego brata. Tymi słowami modlitwy, odczytanymi na cmentarzu wojennym w Adegem –Maldegem uczczono pamięć polskich, brytyjskich i kanadyjskich żołnierzy, poległych podczas II wojny światowej w walkach o Aalter (miejscowość pomiędzy Brugią a Gandawą).

Na terenie Belgii mieszka wielu Polaków, a Belgia zawdzięcza wolność m.in. polskim żołnierzom z 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. W trakcie drugiej wojny światowej żołnierze wojsk alianckich przyczynili się do wyzwolenia części prowincji Flandria Zachodnia i Flandria Wschodnia. W 1944 roku 1. Dywizja Pancerna generała Maczka odegrała w tym wyzwoleniu ważną rolę. Mimo upływu lat wdzięczną pamięć o polskich żołnierzach, ale też o brytyjskich i kanadyjskich zachowują mieszkańcy partnerskiego miasta Maldegem , której wyrazem są uroczystości na cmentarzu wojennym w Adegem.

Władze Królestwa Belgii reprezentował specjalny przedstawiciel króla Belgii, władze miasta Maldegem Marleen Van den Bussche oraz przedstawiciele najważniejszych instytucji rządowych. Delegacji polskiego rządu przewodniczyła Anna Maria Anders, Sekretarz Stanu ds. Dialogu Międzynarodowego w KPRM oraz Ambasador RP w Brukseli Artur Orzechowski. W dorocznych uroczystościach uczestniczył 99 letni weteran wojsk kanadyjskich, jak również przedstawiciele sił zbrojnych RP oraz licznie przybyła do Adegem Polinia.

Na zaproszenie władz miasta Maldegem przewodnicząca Rady Gminy Świdnica Regina Adamska, wraz z rzecznikiem prasowym oddali hołd poległym żołnierzom, składając wieniec pod pomnikiem na cmentarzu w Adegem. Po uroczystościach odbyło się spotkanie z weteranami oraz wdowami żołnierzy walczących o wolność Belgii. Obecny na uroczystościach Jerzy Samborski, autor i lider projektu, przedstawił założenia programu poświęconego zwycięskiej kampanii 1. Dywizji Pancernej w latach 1944-45, dokumentujące losy Polaków-żołnierzy, osiadłych po wojnie w wyzwolonych przez 1. Dywizję Pancerną krajach, a także działalność organizacji kombatanckich, polonijnych.

Każdego roku, czcząc pamięć poległych żołnierzy wojsk alianckich w Adegem, Belgowie, a przede wszystkich mieszkańcy partnerskiego miasta Maldegem przekazują kolejnym pokoleniom cenne przesłanie, że Pokój nie jest dany raz na zawsze, o który nieustannie trzeba dbać i pielęgnować-podkreślała Regina Adamska, przewodnicząca Rady Gminy Świdnica.

 

 

 
spacer
(C) 2019 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica