spacer
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-mailePoniedziałek,  23 WrześniaImieniny obchodzą:  Bogusław, Libert, Tekla  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
NOWOCZESNY BASEN W GMINIE ŚWIDNICA Z MYŚLĄ O ZDROWYM TRYBIE ŻYCIA UCZNIÓW PDF Drukuj E-mail
06 września 2018

Gmina Świdnica INFOW nowym roku szkolnym 2018/2019 na uczniów  w gminie Świdnica  czeka wiele nowości. Jedną z nich jest możliwość korzystania z zajęć wychowania fizycznego na przyszkolnym basenie w Witoszowie Dolnym. Chcemy, aby każde dziecko, które będzie kończyło szkołę podstawową w gminie Świdnica, umiało pływać. To jest nasz cel – podkreślała podczas uroczystego otwarcia obiektu, wójt Teresa Mazurek. Z nowoczesnego kompleksu sportowego, który tworzą: basen, hala sportowa, boisko wielofunkcyjne, korzystać będą uczniowie pierwszej w gminie i powiecie świdnickim klasy triathlonowej, a jednej z kilku w Polsce.

Przesłanek do budowy przyszkolnego basenu było wiele. Jednak to wyniki badań  studentów z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prowadzone przez 6 lat w szkołach gminy Świdnica wskazały, że ponad 80 proc. uczęszczających do nich uczniów ma wady podstawy. Władze gminy postanowiły podjąć skuteczne działania. W ciągu kilku lat (2009-2018) przeprowadzono diagnozę, poszukiwano nowoczesnych rozwiązań, opracowano dokumentację projektową, złożono wniosek o dofinansowanie, poprowadzono procedurę przetargową. Efekt- w ciągu 1,5 roku od podpisania umowy z wykonawcą inwestycji, firma PRE-Fabrykat z Miłkowa k/ Karpacza powstaje kryta pływalnia. W nowo powstałym basenie znajdują się trzy tory do pływania (o dł. 25 m i głębokości do 195 cm), trzy do nauki pływania (o długości 12,5 m i głębokości do 130 m) i część rekreacyjna. Do Witoszowa Dolnego będziemy dowozić dzieci z wszystkich gminnych placówek oświatowych dzieci od 1 klasy, a nauka pływania trwać będzie rok i rozpocznie się w drugim semestrze II klasy. Pierwszeństwo korzystania mają uczniowie, ale obiekt będzie dostępny dla wszystkich chętnych – dodaje wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Również dorośli będą mogli znaleźć coś dla siebie. Obiekt posiada saunę suchą, parową, tężnię solankową i saunę infrared, czyli tzw. saunę na podczerwień. Budowa przyszkolnego basenu wchodzi w skład większego przedsięwzięcia gminy Świdnicy.  Projekt obejmował rozbudowę budynku łącznika w celu wydzielenia dwóch pracowni – przyrodniczej i matematycznej z możliwością nauczania programowania, rozbudowę kompleksu sportowego działającego przy szkole poprzez właśnie budowę nowej szkolnej pływalni, ale także wielofunkcyjnego boiska z nawierzchnią syntetyczną. Istotnym elementem przedsięwzięcia jest również wyposażenie dwóch wymienionych pracowni w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne, a także dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Całkowita wartość projektu po przetargu to blisko 15,5 mln zł,

  • pływalnia wraz z rozbudową sal dydaktycznych 14,7 mln,
  • wyposażenie pracowni ponad 200 tys. zł
  • wielofunkcyjne boisko blisko 500 tys. zł.

Kwota unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego wyniosła 6,3 mln zł, a dotacji z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej – 2,5 mln zł.

To projekt szyty na miarę, uwzględniający także przyszłość, czyli samo utrzymanie basenu. Wszystko jest wykonane z najlepszej jakości materiałów, by obiekt był trwały i jak najmniej awaryjny, zastosowano wszystkie możliwe rozwiązania, zmniejszające koszty choćby ogrzewania. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu, w sposób szczególny prezydentowi Wałbrzycha dr Romanowi Szełemejowi, liderowi Aglomeracji Wałbrzyskiej – mówiła wójt gminy.

Gośćmi specjalnymi otwarcia inwestycji byli: znany triathlonista Jerzy Górski oraz wrocławski fizjoterapeuta Łukasz Malaczewski wraz ze swoim podopiecznym Jasiem Kmieciem.

 

 
spacer
(C) 2019 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica