spacer
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-mailePoniedziałek,  22 LipcaImieniny obchodzą:  Laurencjusz, Wawrzyniec  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
INWESTYCJA W EDUKACJĘ - TO INWESTYCJA W PRZYSZŁOŚĆ I ROZWÓJ GMINY ŚWIDNICA PDF Drukuj E-mail
03 września 2018

Gmina Świdnica INFOInwestowanie w edukację najmłodszych mieszkańców gminy Świdnica, w ich wiedzę i umiejętności, jest najlepszym kapitałem, który z pewnością zaprocentuje w przyszłości – podkreślała wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek. Gminne uroczystości związane z inauguracją roku szkolnego 2018/2019 odbyły się w Szkole Podstawowej w Lutomi Dolnej.

W całej Polsce dla 4,5 mln uczniów z niemal 24 tys. szkół i placówek oświatowych, w poniedziałek 3 września zabrzmiał pierwszy dzwonek. W gminie Świdnica swoją edukację rozpoczęło 1411 uczniów, tym m.in. 156 uczniów w oddziałach gimnazjalnych i 160 w klasach pierwszych. Zarówno nauczycieli, uczniów jak i ich rodziców czeka w tym roku wiele zmian w oświacie. Jednak władze gminy Świdnica zadbały, aby warunki nauczania w gminnych placówkach oświatowych były jeszcze lepsze niż roku temu. Na uczniów czekają bezpłatne zajęcia na przyszkolnym basenie w Witoszowie Dolnym, doskonale wyposażone w nowoczesny sprzęt 2 pracownie: przyrodnicza i matematyczna. Dla najmłodszych mieszkańców gminy Świdnica 4 września zostanie uroczyście uruchomione trzecie gminne przedszkole w Bystrzycy Dolnej, z interaktywnymi zabawkami.

Budowa przyszkolnego basenu w Witoszowie Dolnym trwała półtora roku. W nowo powstałym basenie znajdują się trzy tory do nauki pływania, trzy do pływania i część rekreacyjna. Do Witoszowa Dolnego będziemy wozić dzieci od 1 klasy, a nauka pływania trwać będzie rok i rozpocznie się w drugim semestrze II klasy. Jedną z niespodzianek jaką przygotowaliśmy dla uczniów ze wszytkich naszych szkół,w tym i uczniów ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej są zajęcia sportowe na basenie. Naszym celem jest, aby każde dziecko opuszczające gminną placówkę oświatową umiało pływać. Pierwszeństwo korzystania mają uczniowie, ale basen będzie dostępny dla wszystkich chętnych – podkreślała podczas inauguracji roku szkolnego wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek. Obiekt posiada też saunę suchą, parową, tężnię solankową i saunę infrared, czyli tzw. saunę na podczerwień. Uroczyste otwarcie planowane jest na 6 września br.
Całkowita wartość projektu to 16,9 mln zł, w tym kwota unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego wyniosła 6,3 mln zł, a dotacji z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej – 2,5 mln zł.

 

Inwestycja była częścią większego przedsięwzięcia, na które składały się jeszcze budowa wielofunkcyjnego boiska, na które władze gminy w ramach środków z EFRR w ramach RPOWD 2014-2020 pozyskały dofinansowanie w kwocie 340 tys. zł. i rozbudowa budynku łącznika w celu wydzielenia dwóch pracowni – przyrodniczej i matematycznej. Istotnym elementem jest również wyposażenie tych dwóch pracowni w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne, a także dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczniowie w Witoszowie Dolnym na lekcjach przyrody, czy matematyki wykorzystywać będą wizualizery, mikroskopy, tablice interaktywne, półkule magdeburskie, czy automatyczne stacje meteo. Wszystko po to aby jeszcze bardziej rozwijać umiejętności, wyobraźnię i talenty uzdolnionej młodzieży z gminy Świdnica – podkreśla Teresa Mazurek.

 

Wtorek, 4 sierpnia br. będzie też jednym z pierwszych dni zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla dzieci w wieku 3-6 lat, uczęszczających do nowego Przedszkola w Bystrzycy Dolnej. Trzyoddziałowa placówka zapewni miejsce dla 64 przedszkolaków w godz. 6.00-16.30. Dzięki realizacji unijnego projektu pn. „Małe Bystrzaki-równe szanse przedszkolaków w gminie Świdnica” z dofinansowaniem z EFS na poziomie ponad 666 tys. zł., w pierwszym roku działalności przedszkola w Bystrzycy Dolnej rodzice nie będą ponosili wielu opłat. Ponadto sale dydaktyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt i zabawki, te tradycyjne, ale również i interaktywne, która z pewnością spodobają się dzieciom.

 

Na progu nowego roku szkolnego jest też i dobra wiadomość dla uczniów. Pierwsza dłuższa przerwa od nauki wypadnie od 22 grudnia 2018 do 1 stycznia 2019. Ferie zimowe uczniowie woj. dolnośląskiego spędzać będą w tym samym czasie, co uczniowie z województw: opolskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego w terminie od 28 stycznia do 10 lutego 2019.

 

 
spacer
(C) 2019 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica