spacer
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-mailePoniedziałek,  22 LipcaImieniny obchodzą:  Laurencjusz, Wawrzyniec  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
DOŻYNKI GMINNE 2018 PDF Drukuj E-mail
26 sierpnia 2018

Gmina Świdnica INFOUroczystą msza świętą dożynkową przed pałacem w Krzyżowej, rolnicy, sadownicy ogrodnicy, pszczelarze, władze gminy Świdnica wraz mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi dziękowali za tegoroczne plony. Wyrazem wdzięczności były pachnące bochny chleba i wieńce dożynkowe przyniesione przez 29 delegacji sołeckich z gminy Świdnica. Tegorocznym współgospodarzem dożynek gminnych było sołectwo Witoszów Dolny.

Dożynki gminne od wielu lat przepełnione są staropolską symboliką ludową świętem wszystkich rolników i mieszkańców naszej gminy. Gmina Świdnica to gmina o charakterze rolniczym. Na powierzchni 208 km2 ponad 11 tys. ha to grunty orne. Święto plonów pokazuje nam jak trudna jest praca polskiego rolnika, ale zarazem zwraca naszą uwagę na jej piękno i sens. Mimo nowoczesnej technologii, która jest wykorzystywana w rolnictwie nie mamy wpływu na najważniejszą kwestię – pogodę. Susza oraz upały doskwierały nie tylko ludziom, ale również pracującym rolnikom, którzy tegoroczne zbiory podsumowują jednoznacznie – były ciężkie i trudne – podkreśla wójt Teresa Mazurek.

Gmina Świdnica ma szczególne powody do uroczystego dziękczynienia za płody ziemi. To największa gmina rolnicza w powiecie świdnickim. I chociaż nie zawsze zdarzają się obfite zbiory, to jednak starannie pielęgnowana tradycja i umiejętność wspólnego świętowania dożynek ma znaczący wpływ na umacnianie i kształtowanie lokalnych społeczności. Dla wszystkich uczestników dożynek w Krzyżowej przygotowane były przez sołectwa gminy Świdnica stoiska ze specjałami i lokalnymi produktami, które od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Współgospodarzem tegorocznego dziękczynienia za plony był Witoszów Dolny, który jest drugim pod względem liczby mieszkańców (ponad 1400) największym sołectwem w gminie Świnica. Starostami tegorocznych dożynek byli Aleksandra Prymuła i Jan Grabowski

Przepiękną historię dożynkowych tradycji i zwyczajów zaprezentował tańcem i śpiewem: Ludowo-Estradowy Zespół Mokrzeszów oraz Zespół Śpiewaczy Ale Babki, który przygotował tegoroczne Misterium Chleba. Starostowie dożynek wręczyli wójt gminy Teresie Mazurek - bochny chleba upieczone z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów. W swoim przemówieniu wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek nawiązała do symbolu chleba i trudnej pracy rolnika.

Chleb to najważniejszy symbol dożynek, owoc pracy rąk ludzkich-symbol dostatku i obfitości. Dożynki uświadamiają nam jaką wartością w naszym życiu była i jest praca rolnika oraz jaką wartością w naszym życiu był i jest chleb. Każdy rok w rolnictwie jest inny, każdy wymaga ciężkiej pracy, nieustannej troski i zapobiegliwości by ziemia wydała jak najlepsze plony. Ziemia, która dla każdego rolnika jest bardzo ważna. Rolnicy podsumowując tegoroczne żniwa martwią się czy na wszystko starczy im środków. W tym roku w całym kraju susza znacznie obniżyła plony. Są rejony gdzie nie zebrano zbóż. W naszej gminie złożono 62 wnioski suszowe, w tym 7 ze stratami powyżej 30%. Szacunek strat dotyczy ok. 2100 ha gruntów w naszej gminie. My też w naszym gospodarstwie jakim jest gmina dokonujemy podsumowań. Jest to rok wielu inwestycji, wyjątkowo duże pieniądze przeznaczyliśmy na realizację naszych projektów inwestycyjnych – 35 mln zł to absolutny rekord w historii gminy, bo zwykle wydawaliśmy 7 do 12 mln zł. Tegoroczna kumulacja wynika z tego, że okres programowania 2014-2020 ruszył późno, bo w 2016 r. Pierwsze umowy podpisaliśmy w 2016 r. i początkiem 2017 r. Proces inwestycyjny trwa zwykle od 1,5 do 2 lat i zakończenie przypada właśnie na rok 2018 r. W ciągu ostatnich 4 lat (2014-2018) z budżetu gminy wydaliśmy 80 mln na inwestycje. Nie przespaliśmy ani jednego dnia , maksymalnie wykorzystując środki z budżetu unijnego i krajowego. Szanowni Rolnicy i mieszkańcy gminy, życzę aby następny rok przyniósł wiele radości, godnych warunków życia i pracy. Musimy wszyscy zabiegać o szacunek dla zawodu rolnika i o to aby praca rolnika spotykała się ze zrozumieniem . Dziękuję mieszkańcom wszystkim sołectw za przepiękne wieńce, bochny chleba i stragany. Szczególne słowa podziękowania należą się mieszkańcom Witoszowa Dolnego, za pomoc w organizacji dożynek. Dziękuję pracownikom Urzędu, GOKSiR, strażakom OSP i tym wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji dzisiejszego święta. Cieszę się z obecności delegacji z partnerskiej gminy Żukowo. Życzę wszystkim miłego świętowania – mówiła wójt gminy Świdnica.

Tradycyjnie już podczas święta plonów w gminie Świdnica wręczone zostały odznaczenia: Zasłużony dla Rolnictwa, które otrzymali: Anna Gosthorska, Halina Żmija, Paweł Wicher.

W trakcie dożynek wręczone rozstrzygnięto konkursy i wręczono nagrody w kat. na: „Najładniejszy gminny wieniec dożynkowy”, „Stragan dożynkowy” oraz „Wieniec Publiczności”

Stragan dożynkowy:

· I miejsce sołectwo Witoszów Dolny
· II miejsce sołectwo Lutomia Dolna
· III miejsce sołectwo Burkatów

Najładniejszy gminny wieniec dożynkowy

· I miejsce sołectwo Bystrzyca Górna
· II miejsce sołectwo Lutomia Dolna
· III miejsce sołectwo Mokrzeszów

Wyróżnienia przyznano dla sołectwa: Pszenno, Bystrzyca Dolna, Gogołów.

W konkursie na Wieniec Publiczności najwięcej głosów oddano na wieniec dożynkowy sołectwa Komorów.

Nagrody rzeczowe czekały także na uczestników XIV edycji Świdnickiego Łokcia, którego organizatorem jest Tygodnik Wiadomości Świdnickie. Po raz kolejny była konkurencja dedykowana mieszkańcom gminy Świdnica, pod patronatem wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek. Tym razem szukano GMINNEJ RODZINY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI. W tej konkurencji zwycieska rodzina mierzyła aż 7 metrów i 40 cm.

W części artystycznej przygotowanej przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji wystąpiły zespoły: „Rozśpiewane Dzieciaki Gminy Świdnica”, „Mażoretki z Gminy Świdnica”, „Ale Babki”, „Kądziołeczka”, „Zespół Pieśni i Tańca Bystrzyca”, „A to Heca”. Gwiazdą tegorocznych dożynek był "Tercet Egzotyczny".

 

 
spacer
(C) 2019 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica