spacer
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileSobota,  25 MajaImieniny obchodzą:  Grzegorz, Urban  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow OGŁOSZENIA O KONKURSACH, FORMULARZE, WYNIKI arrow Z PARTNERSKĄ WIZYTĄ W LAMPERTHEIM
Z PARTNERSKĄ WIZYTĄ W LAMPERTHEIM PDF Drukuj E-mail
08 czerwca 2018

Gmina Świdnica INFOPartnerskie i przyjacielskie relacje pomiędzy uczniami ze  Szkoły Podstawowej w Pszennie, a ich rówieśnikami ze Szkoły im. Alfreda Delpa w Lampertheim trwają nieprzerwanie od 2008 r. Od ponad 10 lat uczniowie odbyli szereg spotkań nie tylko w swoich gminach, ale też w Belgii, czy we Włoszech. Dokładnie dzisiaj 17 osobowa grupa uczniów z Pszenna wraz z 2 opiekunami kończy pobyt w partnerskiej gminie Lampertheim.

Tematem wiodącym tegorocznego wyjazdu i spotkania była organizacja czasu wolnego dla młodzieży w Polsce i w Niemczech oraz ich zainteresowania. Młodzież polska i niemiecka była bardzo zaangażowana i aktywna. Sprawnie wypełniała powierzone im zadania i chętnie uczestniczyła w różnego typu konkursach i zawodach.  Każdy dzień był dokładnie zaplanowany tak, aby uczniowie aktywnie uczestniczyli w projekcie, będąc pod stałą opieką nauczycieli. Bardzo dobrym pomysłem było zorganizowanie już na samym początku wycieczki do Heidelbergu, gdzie młodzież miała okazję do integracji, poznania się bliżej i spędzenia ze sobą czasu – mówi Dorota Sierzputowska, nauczycielka języka niemieckiego. Każdego dnia mogliśmy obserwować coraz to większą integrację. Kulminacyjnym punktem spotkania były prezentacje obu grup. Jak zauważyli sami uczniowie czas wolny można spędzać nie tylko przed komputerem, czy z telefonem w ręce. Dobry plan to połowa sukcesu, do tego dodać trzeba przede wszystkim chęci i zaangażowanie. Podpatrzyliśmy u naszych kolegów z Niemiec wiele ciekawych rozwiązań, być może udam nam się je przenieść na nasze środowisko – podkreślali zgodnie uczniowie z Pszenna.

Bezpośrednie spotkania z kolegami z Lampertheim zarówno w Krzyżowej jak i w Niemczech były dla uczestników jednym z cenniejszych życiowych doświadczeń. Mogliśmy sprawdzić nie tylko swoje możliwości językowe, ale i poznać inną kulturę i obyczaje. Czasem na żywo wygląda to trochę inaczej niż sobie wyobrażaliśmy, lub możemy zobaczyć w tv.  Z pewnością na pożegnaniu nie obejdzie się bez łez – mówili uczestnicy wyjazdu.

Pierwszą umowę partnerską władze gminy Świdnica podpisały w 2006 r. w  Krzyżowej, właśnie z niemiecką gminą Lampertheim. Osoba Ojca Jezuity Alfreda Delpa to szczególna postać łącząca zarówno gminę Świdnica jak i miasto Lampertheim. Jest on honorowym obywatelem tego miasta, byłym działaczem Kręgu z Krzyżowej. Dzięki partnerstwu z Lampertheim zrodziły się kolejne: z belgijskim miastem Maldegem, włoską Adria, czy francuskim Ermont. Od 2014 r. gmina Świdnica współpracuje także z polską gminą Żukowo, a w ostatnich dniach podpisano list intencyjny z gminą Świdnica w woj. lubuskim.

 

 
spacer
(C) 2019 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica