spacer
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileCzwartek,  17 StyczniaImieniny obchodzą:  Antoni, Jan, Rościsław  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
GMINNO-DIECEZJALNE DZIĘKCZYNIENIE ZA PLONY PDF Drukuj E-mail
04 września 2017

Gmina Świdnica INFOTegoroczne Te Deum wyśpiewane Bogu za dar zebranych plonów wybrzmiało w Lutomi Dolnej i Lutomi Górnej na dożynkach gminnych, które w tym roku były dożynkami diecezjalnymi. Uroczystej liturgii przewodniczył J.E. Ks. bp prof. dr hab. Ignacy Dec – biskup świdnicki.

Święto Plonów rozpoczęła msza święta polowa na dziedzińcu Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej. W homilii Ordynariusz Diecezji Świdnickiej przypomniał troskę i przywiązanie rolników do ziemi. Nim przeżyjemy tradycyjne misterium chleba, chcemy i my Bogu podziękować w czasie tej Eucharystii za nowy chleb, za żywność, która będzie podtrzymywać życie. Dlaczego mamy dziękować Bogu, a nie tylko rolnikom? Bo to Bóg daje nam zdrowie i siły do pracy. To od Niego zależą także warunki pogodowe. Na zakończenie homilii biskup świdnicki podziękował uczestnikom dożynek za obecność, piękne wieńce i świadectwo wiary.

Następnie barwny dożynkowy korowód, przy akompaniamencie orkiestry przemaszerował na teren boiska sportowego w Lutomi Górrnej, gdzie odbywała się dalsza część świętowania.

Zaproszenie do wspólnego dziękczynienia i świętowania za plony w gminie Świdnica przyjęli m.in. minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, parlamentarzyści: Izabela Katarzyna-Mrzygłocka, Ireneusz Zyska, Wiesław Kilian, panie i panowanie samorządowcy: Roman Szełemej prezydent Wałbrzycha, Beata Moskal-Słaniewska prezydent Świdnicy, Władysław Gołębiowski wójt gminy Marcinowice, Teresa Olkiewicz wójt gminy Udanin, Bożena Drożdż – dyrektor instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej, a także prezesi, naczelnicy, dyrektorzy Urzędu Pracy, ZUS, kancelarii notarialnych banków, stowarzyszeń, fundacji, kombatanci z którymi na co dzień współpracuje Urząd Gminy Świdnica.

Starostami tegorocznych dożynek byli Piotr Błaszko i Lucyna Mroczek.

Piotr Błaszko to mieszkaniec Lutomi Górnej od 41 lat. Absolwent Technikum Rolniczego
w Mokrzeszowie. Pracownik firm rolniczych. Pierwsze kroki związane z pracą w gospodarstwie rolnym stawiał w gospodarstwie rodziców, które następnie przejął i uprawia do chwili obecnej na powierzchni 17 ha. Specjalizuje się w produkcji roślinnej i zwierzęcej, uzyskuje wysokie plony. Jego pasją jest działalność w ochotniczych strażach pożarnych. Od 17 lat pełni funkcję prezesa OSP w Lutomi Dolnej. Czynnie udziela się w organizowaniu uroczystości gminnych i środowiskowych, wspiera działalność placówek oświatowych i kulturalnych, współpracuje z radą sołecką i sportowcami. Interesuje się sportem i turystyką. Ulubionym zajęciem Pana Piotra jest praca w gospodarstwie rolnym.

Od 2014 r. jest radnym Rady Gminy Świdnica od 2014 r., przewodniczącym Komisji Gospodarki Komunalnej, Przestrzennej i Budownictwa.

Lucyna Mroczek – to mieszkanka wsi Lutomia Dolna od urodzenia. Pasję i szacunek do pracy rolnika przekazali jej rodzice. Stąd też od najmłodszych lat pomagała w prowadzeniu gospodarstwa rodzinnego, a od 1988 r. prowadziła gospodarstwo rolne o pow. 62 ha wraz z mężem. Od 2013 r. prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 43 ha wraz z synem, które ukierunkowane jest na produkcje roślinną: pszenica, jęczmień, kukurydza. Czynnie współpracuje z radą sołecką, kołem gospodyń wiejskich, sportowcami, placówkami oświatowymi. Jej zainteresowania to nowe technologie i uprawa zbóż oraz uprawa i pielęgnacja krzewów. Swoje doświadczenia rolnicze poszerza poprzez szkolenia i wyjazdy studyjne. Chętnie udziela rad i wskazówek młodym rolnikom w organizowaniu pracy i uprawach w rolnictwie. Jest współorganizatorem imprez okolicznościowych i uroczystości gminnych i środowiskowych. Od 2014 roku jest Radną Rady Gminy Świdnica, przewodniczącą Komisji Rolnictwa I Leśnictwa, zastępcą przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Lutomi Dolnej.


Przepiękną historię dożynkowych tradycji i zwyczajów zaprezentował tańcem i śpiewem: Ludowo-Estradowy Zespół Mokrzeszów, który przygotował tegoroczne Misterium Chleba.
Starostowie dożynek wręczyli wójt gminy Teresie Mazurek oraz minister Edukacji Narodowej Annie Zalewskiej - bochny chleba upieczone z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów.

 

Jak mówi ludowa maksyma

„Zboża z pola sprzątnięte

Tradycja więc każe

By to godnie uczcili

Wszyscy gospodarze”.

To dziś czynimy, bo dożynkowe święto w naszej tradycji to czas radości i podziękowań Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. To najważniejsze święto w naszej gminie - rolniczej gminie. Obrzęd dożynkowy to przede wszystkim święto ziemi, która po raz kolejny niezawodnie obdarował nas plonami. Ten rok dla naszych rolników był dobry. Nie dotknęła nas żadna klęska. Plony średnie, ale myślę, że mamy się z czego cieszyć. Poziom rolnictwa w naszej gminie jest wyróżniający, dzięki przedsiębiorczości, ciężkiej pracy rolników i przedsiębiorców rolnych. Trudno w tym dniu nie wspomnieć o mieszkańcach Pomorza i Kujaw., którym huragan zniszczył nie tylko plony, ale pozbawił wiele rodzin dachu nad głową. Będziemy się z nimi dzielić- my z gminą Sulęczyno na Kaszubach. Nie mogą z tą tragedią być zostawieni sami sobie. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych dożynek. Przede wszystkim mieszkańcom Lutomi Górnej i Dolnej, staroście, starościnie dożynek, KGW Lutomia, zespołowi Kądziołeczka, strażakom, sportowcom, pracownikom szkoły, Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, pracownikom gminy, sołectwom za piękne wieńce dożynkowe, stragany i włożoną pracę. Dajecie nam wszystkim możliwość przeżywania tego dnia godnie i z radością – mówiła w okolicznościowym przemówieniu wójt gminy Teresa Mazurek

Dożynkowe bochny chleba wójt gminy Teresa Mazurek dzieliła wspólnie z ks. bp Ignacym Decem, tak aby nikomu go nie brakowało.

Tradycyjnie już podczas dożynek wręczone zostały odznaczenia Zasłużony dla Rolnictwa, które otrzymali:

  1. Stanisław Tarczyński (Lutomia Górna)
  2. Jarosław Szczypek (Lutomia Górna)
  3. Zbigniew Kłosowski (Lutomia Górna)
  4. Andrzej Paruch (Stachowice 11)
  5. Zbigniew Lasko (Lutomia Mała)
  6. Grzegorz Brzyk (Lutomia Dolna)
  7. Marek Musiał (Bystrzyca Górna)

W części artystycznej przygotowanej przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji wystąpiły zespoły: „Kądziołeczka”, „Stokrotki”, „A to Heca”, „Ale Babki” oraz „Rozśpiewane Dzieciaki Gminy Świdnica” ze swoją kolejną płytą „Mosty ponad słowami”. Gwiazdą tegorocznych dożynek wojewódzkich był Czadomen.

W trakcie dożynek wręczone zostaną nagrody w konkursach: „Najpiękniejsze stoisko dożynkowe” oraz „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”.

Stragan

· I miejsce sołectwo Lutomia Dolna
· II miejsce sołectwo Bystrzyca Górna
· III miejsce Komorów

Wieniec


· I miejsce sołectwo Komorów
· II miejsce sołectwo Gogołów
· III miejsce sołectwo Bystrzyca Górna

 

W głosowaniu na wieniec publiczności najwięcej głosów zostało oddanych na wieniec sołectwa Komorów.

MATERIAŁ VIDEO: TV TELETOP SUDETY https://www.tvts.pl/dziekowali-plony-gminie-swidnica-wideo/

 

 

 

 

 
spacer
(C) 2019 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica