spacer
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileWtorek,  17 LipcaImieniny obchodzą:  Aleksander, Bogdan, Leon, Marceli  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Agencja Nieruchomości Rolnych
Ludowe Zespoły Sportowe
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego
Wydział Funduszy Europ. i Polityki Region.
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Baza firm i instytucji INFO-NET
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
KOLEJNE MILIONY Z AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ DLA GMINY ŚWIDNICA PDF Drukuj E-mail
04 sierpnia 2017

Gmina Świdnica INFOKolejne 3 projekty gminy Świdnica zyskały dotacje ze środków powierzonych Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Uroczyste przekazanie umów odbyło się w sali narad Urzędu Gminy Świdnica, z udziałem prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja. Łączna wartość projektów wyniesie ponad 3,3 mln zł, w tym dofinansowanie z EFRR stanowić będzie ponad 1,7 mln zł.

Aglomeracja Wałbrzyska jest jedną z najsprawniej działających aglomeracji w Polsce, a z pewnością w naszym województwie. Tylko w tym roku rozdysponowaliśmy  wśród 23 członkowskich gmin dotacje na kwotę ponad 100 mln zł. , a do końca roku pozostało 5 miesięcy – mówił lider wałbrzyskiej aglomeracji Roman Szełemej.  Zostały rozstrzygnięte kolejne konkursy, w których gmina  Świdnica składała wnioski. Były to dobrze napisane wnioski i w efekcie wysoko ocenione, które będą służyć mieszkańcom. 

Wśród projektów wybranych do dofinansowania znalazły się:

1.      Przebudowa budynku mieszkalnego w Witoszowie Górnym nr 12 na mieszkania socjalne.

2.      Przebudowa budynku mieszkalnego przy ul. Zacisze 1 w Pszennie

3.      Chrońmy przyrodę Gór Sowich – urządzenie ścieżki dydaktycznej przy Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie.

Wiedząc jak ważnym problemem społecznym jest niedostatek mieszkań na terenie naszej gminy bez wahania przystąpiliśmy do projektu w nadziei, że dzięki dofinansowaniu uda się udostępnić łącznie 7 mieszkań socjalnych w dwóch budynkach wielorodzinnych zlokalizowanych w Witoszowie Górnym i w Pszennie. Budynek w Pszennie z uwagi na ogólny stan techniczny nie nadawał się do dalszej eksploatacji, natomiast budynek w Witoszowie Górnym został wyłączony z użytkowania w następstwie pożaru jaki miał miejsce w grudniu ubiegłego roku – mówiła wójt Teresa Mazurek. W efekcie realizacji projektu dwa mocno nadwyrężone budynki mieszkalne o dużej wartości architektonicznej zostaną zabezpieczone przed unicestwieniem, ale przede wszystkim już w przyszłym roku własny dach nad głową znajdzie 7 rodzin oczekujących na lokal socjalny.

Zgodnie ze złożonymi wnioskami o dofinansowanie łączna wartość obu projektów wynosi 2 402 791,69 PLN, w tym wnioskowana kwota dofinansowania w wysokości 1 310 104,64 PLN.

Ostateczna wartość inwestycji zostanie ustalona w drodze przeprowadzonych zamówień publicznych, których ogłoszenie planujemy na przełomie III i IV kw. bieżącego roku.

Kolejnym zamierzeniem przewidzianym do realizacji w roku 2018, przy udziale środków pozyskanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej jest urządzenie ścieżki dydaktycznej przy Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie. Projekt ten zamierzamy zrealizować przy współpracy z Nadleśnictwem Świdnica.  Schronisko jest miejscem, w którym gromadzi się młodzież szkolna oraz turyści korzystający z pobliskich obszarów chronionych. Poza funkcją  z zakresu obsługi ruchu turystycznego schronisko, prowadząc między innymi zielone szkoły, spełnia funkcję edukacyjną. Planowana przy schronisku ścieżka dydaktyczna pozwoli na naukę poprzez zabawę, czyli przyjemne i ciekawe pogłębianie wiedzy zdobytej w trakcie zajęć teoretycznych. Ścieżka zostanie wyposażona w ponad 10 rodzajów urządzeń dydaktycznych, w tym w ścieżkę zmysłów, 5 tablic edukacyjnych oraz terminal multimedialny. Poza samą ścieżką dydaktyczną, która w atrakcyjnej formie przybliży walory przyrodnicze Gór Sowich, w wyniku realizacji projektu przewidziane jest także utworzenie parkingu oraz obszernej wiaty, które będą mogły służyć jako miejsce spotkań zarówno dla trustów, jak i mieszkańców Lubachowa – podkreślała wójt gminy.

Zakończenie realizacji projektu nastąpi w terminie do 30 listopada 2018 r. Wartość zadania oszacowano na kwotę 911 176,29 zł, zaś wartość wnioskowanego dofinansowania opiewa na kwotę  416 513,34 zł.  Jednak podobnie jak w przypadku prezentowanych wcześniej projektów z zakresu infrastruktury społecznej, ostateczna wartość inwestycji zostanie ustalona w drodze przeprowadzonych zamówień publicznych.

 

 
spacer
(C) 2018 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica