spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-mailePiątek,  19 KwietniaImieniny obchodzą:  Czesław, Leon, Tymon, Włodzimierz  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
PSZENNO - KRONBERG KOLEJNY RAZ RAZEM... PDF Drukuj E-mail
27 września 2016

foto: Młodzież polsko-niemiecka na wycieczce w Krakowie - pod figurą smoka wawelskiegoOd 2000 roku prowadzą obustronną wymianę młodzieży gimnazjalnej. Mimo, iż historia Polski i Niemiec została zapisana bolesnymi kartami historii, to młodzi mieszkańcy Europy nie boją się o tym rozmawiać. W pierwszych tygodniach września 34 uczniów z Gimnazjum im. „Szarych Szeregów” w Pszennie i szkoły w Kronbergu spotkało się w Krzyżowej. Wymiana uczniów ma służyć nabywaniu zachowań partnerskich koniecznych w realizacji takich celów jak współpraca i solidarność w Europie- podkreśla dyrektor gimnazjum Zbigniew Janus.

Przez 6 dni, podczas zajęć i wycieczek uczniowie spędzali razem czas, poznając się bliżej i starając się rozwijać swoje kompetencje językowe. Pierwszy dzień upłynął na wzajemnym poznawaniu się i integracji. Drugi dzień pobytu to w dalszym ciągu gry i zabawy, które w znacznym stopniu zacieśniły polsko- niemieckie więzi. Było bowiem miło obserwować, gdy uczestnicy projektu zwracali się do siebie po imieniu. A sprawa nie była taka prosta, wziąwszy pod uwagę liczbę 34 uczniów (15 z Polski i 19 z Niemiec) oraz często egzotycznie brzmiące imiona młodzieży niemieckiej. Kolejny dzień to całodniowa wycieczka do Krakowa, w trakcie której uczestnicy zwiedzili Katedrę na Wawelu, Rynek Główny z Sukiennicami oraz starą dzielnicę żydowską Kazimierz. Mimo że do Krzyżowej uczniowie wrócili późno, to następnego dnia nie przeszkodziło im to wziąć udział w kolejnym wyjeździe, tym razem do Muzeum w Gross- Rosen i do Świdnicy. Po drodze odwiedzili jeszcze Gimnazjum w Pszennie, by móc zobaczyć partnerską szkołę w całej okazałości. Świdnica na pewno podobała się gościom z Niemiec, nie tylko ze względu na Kościół Pokoju, ale i dawny rynek, który z odnowionymi kamienicami i wieżą ratuszową może zachwycać. W tym dniu jednak największe wrażenie zrobiła na młodzieży wizyta w Rogoźnicy. Większość uczniów po raz pierwszy odwiedziła miejsce byłego obozu koncentracyjnego i miała styczność z tak brutalną i trudną historią z czasów II wojny światowej. I wydawać by się mogło, że trudne tematy mogą dzielić ze względu na przeszłość, ale kolejny raz wspólny pobyt młodzieży polsko- niemieckiej w Krzyżowej potwierdził, że taka wymiana jak ta, nie dzieli, lecz łączy… Wieczorem bowiem uczniowie w osobnych grupach mieli przeprowadzić dyskusję, ewaluację na temat wrażeń, refleksji po zwiedzeniu muzeum. Koordynatorkę projektu jak i opiekunów miło zaskoczył fakt, że młodzież chciała rozmawiać razem, nie bała się mówić o swoich odczuciach, spostrzeżeniach. Otwarcie komentowała wydarzenia z czasów II wojny światowej i mimo wzruszających relacji świadków potrafiła zdystansować się do tych zdarzeń, wyciągnąć z nich wnioski. Po takich wrażeniach w kolejnym dniu przyszedł czas na zwiedzanie Wrocławia z krasnalami w tle. Z odpowiednimi mapkami i w grupach uczniowie wyruszyli na poszukiwania wrocławskich krasnali, przy których mieli… zatańczyć. Aby udokumentować wykonanie zadania każdy taniec do własnej choreografii miał być sfilmowany. I tak powstał filmik z udziałem wszystkich uczestników, pokazujący integrację i dobrą zabawę młodzieży. Z kolei ostatni dzień to porządkowanie nagrobków rodziny von Moltke na wzgórzu cmentarnym, wspólne zabawy i pożegnanie.

Jeśli spojrzy się na kolejne spotkanie młodzieży z Polski i Niemiec można powiedzieć: „Projekt zakończony”. Kiedy jednak na co dzień można obserwować wzajemne relacje uczniów, ich integrację, sposób dyskutowania, wymieniania poglądów, uczenia się odmienności i akceptacji, wtedy narasta silne przekonanie, że warto organizować takie wymiany, że nie chodzi tylko o dobrą zabawę, o spędzenie czasu poza szkołą, ale o coś więcej… O rozmowy na trudne tematy, o wzajemne zrozumienie, o szacunek.
Opiekunem wymiany była p. Edyta Rogowska, Polka od kilku lat mieszkająca w Berlinie. Swoją energią, pomysłowością i otwartością sprawiła, że pobyt polsko- niemieckiej młodzieży w Krzyżowej ponownie możemy uznać za udany!

 

 
spacer
(C) 2024 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica