spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileCzwartek,  18 KwietniaImieniny obchodzą:  Apoloniusz, Bogusława  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
"ODWAGA I POJEDNANIE" W POLSKIM SEJMIE PDF Drukuj E-mail
23 czerwca 2015

Gmina Świdnica INFOTa wystawa jest hołdem dla tych, którzy poruszyli sumieniami obu narodów i otworzyli je na siebie - mówiła wicemarszałek Elżbieta Radziszewska, podczas otwarcia w gmachu Sejmu RP wystawy „Odwaga i pojednanie”, z udziałem poseł na Sejm RP Teresy Świło, dyrektora Muzeum Historii Polski, Zarządu Fundacji Krzyżowa oraz Teresy Mazurek wójta gminy Świdnica.

„Odwaga i pojednanie" to tytuł stałej wystawy plenerowej w Krzyżowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. 20 listopada 2014 roku ekspozycję uroczyście otworzyły Premier RP Ewa Kopacz oraz Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Wystawa powstała z okazji 25. rocznicy Mszy Pojednania, która odbyła się 12 listopada 1989 r. na terenie byłego majątku rodziny von Moltke w Krzyżowej. Przekazany sobie podczas Mszy Pojednania znak pokoju – przez Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera Polski oraz Helmuta Kohla, kanclerza wchodzących na drogę zjednoczenia Niemiec – stał się symbolicznym zamknięciem najtragiczniejszego rozdziału w historii stosunków polsko-niemieckich.

W 50. rocznicę wystosowania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, 23 czerwca br. w gmachu Sejmu RP uroczyście została otwarta wystawa „Odwaga i pojednanie” , upamiętniająca polsko-niemieckie pojednanie z 1965 r. Podczas uroczystości prezentowano oryginalny dokument z 18.11.1965 r. Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w chrystusowym urzędzie pasterskim.

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego od 25 lat wspiera rozwój europejskiego społeczeństwa obywatelskiego w szczególności poprzez liczne międzynarodowe projekty młodzieżowe o tematyce historycznej, społeczno-politycznej i kulturalnej. Jesteśmy z tego faktu bardzo dumni i tym się szczycimy. Mówimy, że to nasza perełka i okno na świat. Od samego początku żywo interesujemy się losami tego miejsca i czynnie uczestniczymy w życiu Fundacji , realizując wiele międzynarodowych projektów partnerskich, organizując najważniejsze imprezy kulturalne. Krzyżowa połączyła również gminę Świdnica z niemieckim miastem Lampertheim,  poprzez osobę A. Delpa, działacza „Kręgu z Krzyżowej”  i honorowego Obywatela miasta Lampertheim. W gronie pierwszych Honorowych Obywateli Gminy Świdnica byli Helmut Kohl i Tadeusz Mazowiecki, mężowie stanu, którzy historycznym ZNAKIEM POKOJU przekazanym sobie podczas Mszy Św. Pojednania w Krzyżowej (12.11.1989 r.) zapoczątkowali nowy rozwój stosunków polsko-niemieckich. To dla nas ogromny zaszczyt i wyróżnienie, że dzięki wystawie możemy ponownie przypomnieć szerszej publiczności, jak również tym wszystkim, którzy będą odwiedzać Sejm RP historię Krzyżowej i losy polsko-niemieckiego pojednania – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro - współorganizator wystawy – w swoim wystąpieniu nawiązał do trudnych losów obu krajów. Historia relacji polsko-niemieckich pełna jest trudnych rozdziałów, gdzie II wojna światowa była rozdziałem najtragiczniejszym.- Zarówno w Polsce, jak i Niemczech wiadomo było, że pojednanie polsko-niemieckie jest jednym z elementów budowania nowego ładu w Europie.

Foto: Rafał Zambrzycki

 

 
spacer
(C) 2024 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica