spacer
Gmina Świdnica
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileWtorek,  23 KwietniaImieniny obchodzą:  Gerard, Helena, Jerzy, Wojciech  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Deklaracja dostępności cyfrowej
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica
25 LAT MSZY ŚW. POJEDNANIA PDF Drukuj E-mail
14 listopada 2014

fot.: 25 rocznica Mszy Pojednania - jubileuszowe nabożeństwo ekumeniczne w KrzyżowejWtedy, 25 lat temu, było niesłychanie zimno, ale ten chłód klimatyczny był niczym w porównaniu do chłodu, chciałoby się rzecz, duchowego" - wspominał 12 listopada arcybiskup Alfons Nossol podczas jubileuszowego nabożeństwa ekumenicznego w Krzyżowej z okazji 25. rocznicy Mszy Św. Pojednania.

Nabożeństwo ekumeniczne koncelebrowane przez arcybiskupa Nossola i biskupa ewangelickiego Ryszarda Bogusza było częścią obchodów jubileuszu 25 rocznicy Mszy Świętej Pojednania w Krzyżowej. W nabożeństwie, prowadzonym w języku polskim i niemieckim, wzięło udział blisko 500 osób.

Wśród nich nie zabrakło założycieli Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, Pani Ewy Unger, Pana Kazimierza Czaplińskiego a także Pani Hany Jarodzkiej. Gościliśmy również członków rodziny von Moltke, przedstawicieli gremiów Fundacji, jak i przedstawicieli najwyższych państwowych i lokalnych władz. Wśród uczestników nabożeństwa byli równie obecni przedstawiciele mniejszości niemieckich m.in. z Wrocławia, Wałbrzycha, Opola i Raciborza. Nie możemy również nie wspomnieć o obecnej młodzieży, która jeszcze późnym wieczorem 12 listopada zasiadła wraz z arcybiskupem do rozmowy kominkowej aby wysłuchać opowieści o roku '89 i przemianach jakie później nastąpiły w narracji polsko-niemieckiej.

"Czas wznoszenia murów minął. Rozpoczęła się epoka budowania mostów, które nie zasypują rowów, ale czynią ludzi dostępnymi"- podkreślił arcybiskup Nossol. Usłyszeliśmy również jak ważne znaczenie w tej 25-letniej historii budowania porozumienia odgrywa Fundacja "Krzyżowa" -"Tamta wizyta zaowocowała m.in. wspólną decyzją rządów Polski i Niemiec o odbudowie majątku w Krzyżowej na cele ośrodka, krzewiącego pokój i współpracę między narodami. – I dziś mamy wspaniale działającą Fundację "Krzyżowa", która znana jest w całym świecie" - powiedział arcybiskup.
Nabożeństwo było pierwszym z czterech elementów z których złożone były obchody 25 rocznicy Mszy Pojednania. W tym samym dniu zaprezentowana została koncepcja wystawy „Odwaga i Pojednanie”, poświęcona niełatwej drodze Polaków i Niemców do pojednania i partnerstwa w Europie, której to wielkie otwarcie zaplanowane zostało na 20 listopada 2014. Otwarciu wystawy będzie towarzyszyła wizyta Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angeli Merkel i Premier Rzeczypospolitej Polskiej Ewy Kopacz w Krzyżowej. Wystawa ta ma nie tylko upamiętniać kolejne wydarzenia i etapy historycznych przemian, ale przede wszystkim w nowoczesnej, atrakcyjnej edukacyjnie formie, zachęcić młodych ludzi do rozmowy o swojej własnej i o wspólnej historii.

Trzecim etapem upamiętniającym wydarzenia sprzed 25 lat była dwudniowa międzynarodowa konferencja pt. „25 lat polsko-niemieckiego pojednania. Znaczenie dla Europy i przykład dla świata”. Konferencję otworzyła swoim przemienieniem Pani Henryki Mościckiej-Dendys, Podsekretarz stanu ds. parlamentarnych, polityki europejskiej i praw człowieka.

Jubileusz był dobrym momentem na debatę o sąsiedzkich relacjach obu krajów i chwilą na przemyślenie planów na przyszłość. Debatę składała się z 4 paneli dyskusyjnych: "Pojednanie jako zadanie globalne", "Droga Polaków i Niemców do Pojednania", "Pojednanie dla dobrej polityki", "Polska i Niemcy razem. Nowa konfiguracja w Europie". W dyskusjach panelowych udział wzieli m.in.: dr Volodymyr Turychnovsky (Ukrainiam Catholic University), dr Woondo Choi (The Northeast Asian History Foundation, Korea Pd.), dr Seiko Mimaki (Edwin O. Reischauer Center for Asian Studies SAIS), Elżbieta Sobótka (Konsul Generalna RP w Kolonii (2001-2006) i Monachium (2006-2012)), dr hab. Andrzej Kunert (Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa), dr Robert Żurek (Dyrektor IPN Wrocław), Stephan Erb (Dyrektor zarządzający „Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży”), Günter Saathoff (Zarząd Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość), Elisabeth Wolbers (Konsul Generalna Niemiec we Wrocławiu).
Ostatnim elementem obchodów jubileuszu są prowadzone w listopadzie i grudniu warsztaty z młodzieżą na temat Mszy Pojednania, które prowadzone będą w ramach wymian w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej.

Od 11 do 15 listopada br. młodzież z niemieckiej Szkoły im. Alfreda Delpa w Lampertheim (działacza Kręgu z Krzyżowej, honorowego Obywatela Miasta Lampertheim) odbyła 5 dniowe warsztaty z udziałem polskiej młodzieży z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie. To dowód, że współpraca pomiędzy miastami partnerskimi jest żywa i doskonale wpisuje się w misję Fundacji "Krzyżowa" – podkreśla wójt gminy Teresa Mazurek.

 

 
spacer
(C) 2024 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica