spacer
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileŚroda,  22 MajaImieniny obchodzą:  Emil, Helena, Julia, Wiesław, Wisława  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow WYBORY arrow Wybory Samorządowe 2006
DZIĘKOWALI ZA 100 LECIE KOŚCIOŁA PDF Drukuj E-mail
14 czerwca 2011

Gmina Świdnica INFO12 czerwca mieszkańcy Bystrzycy Dolnej dziękowali Panu Bogu za Jubileusz 100-lecia oraz 15-lecia rozbudowy kościoła pw. Św. Józefa w Bystrzycy Dolnej i powierzali się w Boże ręce na kolejne lata.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył J.E. Ks. Prof. dr hab. Ignacy Dec, który wygłosił homilię nawiązującą w szczególności do dziejów bystrzyckiej parafii i kościoła.. Wśród koncelebransów nie zabrakło długoletniego proboszcza Parafii w Bystrzyc Górnej Ks. Kanonika Stanisława Kościelnego. To właśnie ówczesny proboszcz Ks. Kościelny jest świadkiem ponad 46 letniej historii tej świątyni, albowiem do parafii pw. Wniebowzięcia N.M.P. przybył w październiku 1963. Swoją posługę duszpasterską sprawował przez 46 lat do roku 2009. Z ogromnym wzruszeniem i sentymentem wspominał czasu remontu i rozbudowy kapliczki, podkreślając duże zaangażowanie parafii, a w szczególności mieszkańców Bystrzycy Dolnej. Wyraził wdzięczność za ofiarną służbę i zaangażowanie wielu pokoleniom, podkreślając, że czasy w których przyszło rozbudować kościół wcale nie były łatwe.
Z okazji jubileuszu władze Gminy Świdnica ufundowały tablicę pamiątkową, którą uroczyście poświecił i odsłonił Ks. Bp I. Dec. Wspólne delegacje sołectw z Bystrzycy Górnej, Burkatowa i Lubachowa podarowały obraz Jezusa Miłosiernego. Uroczystą oprawę Mszy św. zapewnił Zespół Pieśni i Tańca Bystrzyca.

Z historii miejscowości


Bystrzyca Dolna zaliczana do najstarszych wsi powiatu świdnickiego może poszczycić się słowiańskim rodowodem. Po raz pierwszy jest wymieniana w dokumencie już w 1150 r. Jednak przez wiele lat w jej właścicielami były rodziny niemieckie.
W 1910 roku rodzina von Reitzenstein obchodziła jubileusz 100 rocznicy przejęcia majątku w Bystrzycy Dolnej. Jako najlepszy sposób uczczenia tak ważnej daty wybrano ufundowanie kościoła. Pracę nad budową kaplicy, która miała służyć zarówno ewangelikom jak i katolikom powierzono mistrzowi murarskiemu i ciesielskiemu A. Krebsowi z Opoczki.
W wybudowanym w neogotyckim stylu kościele pierwsze ewangelickie nabożeństwo odprawione zostało 10 czerwca 1911 r. Wówczas kościółek miał 15 metrów długości, 7 metrów szerokości a wieża liczyła 24 m wysokości. Jednym z ważniejszych było również nabożeństwo z okazji Bożego Narodzenia odprawione 25 grudnia 1918 r., w czasie którego wspomniano poległych w I Wojnie Światowej żołnierzy pochodzących z Bystrzycy, bez względu na ich wyznanie. Nazwiska zasłużonych na polu bitwy wyryto na tablicach, które zawisły pomiędzy ołtarzem a amboną. Stan ekumenicznego ruchu wsi utrzymał się, aż do 1945r. Po II Wojnie Światowej kościół przejęli katolicy. Otrzymał on wezwanie św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny i został filią parafii w Bystrzycy Górnej, a jego obecnym gospodarzem jest Ks. proboszcz Wiesław Mróz. Posługę duszpasterską w parafii pełnili:
1974-1952 Ks. Jakub Mikoś
1952-1958 Ks. Kazimierz Mihilewicz
1958-1963 Ks. Stanisław Bohatkiewicz
1963-2009 Ks. Stanisław Kościelny
2009- obecnie Ks. Wiesław Mróz

>> Galeria zdjęć

 
spacer
(C) 2019 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica