spacer
Strona startowaAktualnościTelefony, adresy, e-maileSobota,  19 PaździernikaImieniny obchodzą:  Ferdynand, Piotr, Ziemowit  
MENU
Mapa witryny
Archiwum wiadomości
Nowości na stronie
Warto odwiedzić
miasta partnerskie:

Lampertheim
Maldegem
 
Związek Gmin Wiejskich RP
Witryna Wiejska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Ludowe Zespoły Sportowe
Europejski Fundusz Społeczny
Sektorowy Program Operacyjny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Urząd Zamówień Publicznych
GUS - Bank Danych Regionalnych
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

 

Przewodnik o miejscach pomocy i wsparcia dla mieszkańców powiatu świdnickiego PDF
Unijne pożyczki dla przedsiębiorstw - ulotka
Szukasz pracy? Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
Baner strony www.biznesowy-poradnik.pl
Stowarzyszenie Szlakiem Granitu
Budowa drogi powiatowej 3396d - film
spacer
Gmina Świdnica arrow Młodzieżowa Rada Gminy arrow Archiwum wiadomości arrow MŁODZIEŻOWA RADA GOŚCIŁA W BELGII
MŁODZIEŻOWA RADA GOŚCIŁA W BELGII PDF Drukuj E-mail
08 kwietnia 2010

Gmina Świdnica INFOOd 2 do 5 kwietnia br. czteroosobowa delegacja Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica gościła na międzynarodowym spotkaniu organizacji młodzieżowych w belgijskim mieście Maldegem.

Pomimo, że gmina Świdnica nie zawiązała formalnego partnerstwa z miastem Maldegem, to do udziału w takim spotkaniu po raz pierwszy została zaproszona 4 osobowa grupa przedstawicieli Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica . Od ponad 2 lat trwają wzajemne rozmowy i wszystko wskazuje, że już niebawem zostaną uwieńczone podpisaniem wzajemnej umowy. 31 marca br. podczas ostatniej sesji Rady Miasta Maldegem – radni jednogłośnie opowiedzieli się za współpracą z Gminą Świdnica. Delegacja młodzieżowej Rady Gminy Świdnica jako pierwsza mogła docenić korzyści płynące z wymiany partnerskiej. Naszym zadaniem jako odpowiedzialnych za tę współpracę jest więc stworzenie odpowiednich warunków, aby jak najwięcej, przede wszystkim młodych ludzi mogło poznać wiele nowych miejsc, nowych informacji i zawrzeć nowe przyjaźnie – podkreśla wójt gminy Świdnica.

Podobnie jak burmistrzowie 5 miast partnerskich miasta Lampertheim (Ermont -Francja, Maldegem - Belgia, Wierden -Holandia, Adria-Włochy, Dieulouard-Hiszpania) przyjęli zasadę corocznego spotykania się w swoim kraju, tak organizacje młodzieżowe poszczególnych krajów również organizują między sobą cykliczne wymiany. W tym roku gospodarzem była Młodzieżowa Organizacja miasta Maldegem - Youth Fraternization Maldegem (YFM), za zaproszenie której oprócz młodzieży z gminy Świdnica, przyjechali przedstawiciele z Niemiec-Lampertheim, Holandii-Wierden oraz Włoch –Adria.
Cztery dni wypełnione były przede wszystkim spotkaniami integracyjnymi, które posłużyły m.in. do wzajemnej dyskusji nad wypracowaniem planów na kolejne lata. Uczestnicy zapoznali się z formułą działalności organizacji młodzieżowych w Unii Europejskiej oraz współpracą z lokalnymi samorządami. Dla uczestników z Polski była to doskonała lekcja europejskiego samorządu, tym bardziej, że większość działań wykonywanych przez młodzież w YFM to praca na rzecz wolontariatu, który w Polsce nie znajduje dużej rzeszy zwolenników. Nie zabrakło również czasu na spotkania z mieszkańcami Maldegem, zwiedzanie zabytkowych miast tj. Antwerpia, Brudge, wspólnych gier w Crawlball ( narodową grę belgijską) oraz na 30 km rajd rowerowy szlakami rowerowymi w Belgii i Holandii. Cały pobyt zakończył się wspaniałym grillem pożegnalnym podczas którego wszyscy uczestnicy dokonali wymiany adresów kontaktowych i zaproszeniem przedstawicieli YFM do wizyty w gminie Świdnica.
Opiekunem polskiej grupy była nauczycielka języka angielskiego z Gimnazjum w Lutomi Dolnej pani Joanna Kulig.

 
spacer
(C) 2019 Oficjalna strona Urzędu Gminy w Świdnicy

UWAGA! Strona używa cookies > Polityka prywatności serwisu

Urząd Gminy Świdnica, ul. B.Głowackiego 4, 58-100 Świdnica
NIP: 884-10-08-599 REGON: 000544674
Telefon: (+48) 74 852-12-26, 852-24-88, 852-30-67, 852-33-98
e-Mail: urzad@gmina.swidnica.pl
spacer
StrzegomŻarówDobromierzJaworzyna l.ŚwiebodziceMarcinowiceMiasto ŚwidnicaGmina Świdnica